استاد بزرگ شطرنج کشور گفت: تیم داری اداره راه شهرسازی لرستان در لیگ برتر مایه مباهات شطرنج کشور است.

کد خبر: ۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی لرستان ورزشی چهاردهمین دوره مسابقات لیگ برتر شطرنج کشور از دیروز به میزبانی تیم راه شهرسازی لرستان در هتل شهرداری خرم آباد در حال برگزاری است.

در این دور از مسابقات لیگ برتر شطرنج کشور، مرتضی محجوب استاد بزرگ شطرنج ایران که سرمربی‌ گری تیم‌های ملی شطرنج نوجوانان و جوانان و تیم بزرگسالان سایپا را عهده‌دار است، حضور دارد.

پایگاه خبری، تحلیلی لرستان ورزشی گفت و گویی با مرتضی مجبوب در حاشیه مسابقات لیگ برتر شطرنج انجام داده است که در ادامه تقدیم حضورتان می‌شود.

برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات لیگ برتر شطرنج را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 مسابقات از سطح کیفی فوق العاده خوبی برخوردار است و حضور بازیکنان خارجی شرکت کننده در لیگ برتر که از کشورهای ارمنستان، آذربایجان، لیتوانی و گرجستان حضور یافته‌اند، باعث رونق بخشیدن به لیگ برتر شده است. ضمن این‌که حضور تیم‌های شهرداری تبریز، سایپا تهران و تیم بانک سرمایه کمک خیلی شایانی به کیفت مسابقات کرده است.

میلاد فاضلی، مرتضی محجوب

بهرمندی تیم‌ها از بازیکنان خارجی را به نفع شطرنج کشور می‌دانید؟

صددرصد در هر لیگ استفاده از بازیکنان خارجی و اساتید بزرگ و بازیکنان نخبه می‌تواند به یک لیگ پویا کمک کند و می‌توان با استفاده از آن‌ها کیفیت شطرنج بازان ایرانی نیز ارتقاء پیدا کند.

بازیکنان خارجی حضور یافته در لیگ برتر از دانش بالایی برخوردارند؟

بازیکنان خارجی که هم اکنون تیم‌ها به خدمت گرفته‌اند جز 50 نفر برتر جهان هستند که حضور آنها در لیگ ما و نوید خوبی را می‌دهد که سال‌های آینده بهترین های دنیا را استفاده کنیم و این رویه که شروع شده است باید ادامه داشته باشد.

البته استفاده تیم‌ها از بازیکنان خارجی در قدیم بوده، البته چند سالی می‌شد که نبود، اما امسال استارتش زده شده و برخی تیم‌ها نیز بازیکن خارجی را به خدمت گرفته‌اند که تیم راه و شهرسازی لرستان نیز از این کار بهره برده است و استاد بزرگ لیتوانی را به خدمت گرفته است که سابقه مربی گری نوجوانان کشورمان را بر عهده داشته است. اما آفتی که ما الان دوچار آن شده ایم، این است که تیم‌ها بیشتر به عنوان بازیکن از خارجی‌ها استفاده می‌کنند و کمتر از مربیان خارجی در تیم‌ها بهره می‌بریم. این در حالی است که حتی از این افراد نخبه خارجی در شطرنج کشورمان در حد مطلوب استفاده کافی نمی‌ بریم.

مرتضی محجوب

 استفاده مطلوب از بازیکنان خارجی را باید تیم‌ها ببرند یا فدراسیون؟

اینجا چون تیم‌ها هزینه را متقبل می‌شود، باید از این بستر بیشتر برای رشد شطرنج استفاده کنند تا پیشرفت شطرنج هر منطقه و مخصوصاً در رشته‌های پایه تضمین شود.

هم اکنون مشکلات یا آفت شطرنج کشور را در کجا می بینید؟

یکی از مشکلات بزرگ شطرنج کشور نداشتن رییس فدراسیون است که بیشتر از 10 ماه است که فدراسیون با سرپرست هدایت می‌شود. این یک معضل است که باید وزرات ورزش زودتر تصمیم گیری کند و طبق وعده خود تا آخر دی ماه سال جاری رییس فدراسیون را در مجمع عمومی مشخص کند. البته ما الان سازمان لیگ را نیز نداریم. چرا که سازمان لیگ می‌تواند بیشتر به رشد هر رشته ورزشی کمک کند. ما چند سال هست داریم تلاش می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد و باید سایر تیم‌ها نیز این را به عنوان مطالبه خود از فدراسیون بخواهند و  رییس فدراسیون آینده که هر فردی که هست بخواهد سازمان لیگ را تشکیل دهد تا این اتفاق زود‌‌تر بیفتد و شطرنج نظیر سایر رشته‌ها لیگ حرفه‌ای داشته باشد.

چرا تاکنون سازمان لیگ در فدراسیون شطرنج ایجاد نشده است؟

یکی از عوامل این بحث تغییر کردن رییس فدراسیون‌ها بوده است اما در شرایط فعلی تا رییس فدراسیون مشخص نشود کاری در این رابطه انجام نخواهد گرفت.

مبلغ قرارداهای مالی برای بازیکنان تیم‌های شطرنج مطلوب است؟

میزان پایین قرادادهای مالی در خصوص رشته شطرنج تنها نیست، حتی کشتی که رشته اول کشور است نیز وضع خوبی ندارد و حامیان مالی نیز تا حد مقدورات شان  به شطرنج کمک می‌کنند. در بسیاری از رشته‌ها حتی لیگ مناسیب نداریم. وزرات ورزش و جوانان باید به فکر همه فدراسیون‌ها باشد و یک ساز و کاری برای خارج کردن همه فدراسیون ها از انزوا داشته باشد و باید در سال‌های آینده قدم‌های رو به رشدی را بردارد.

 

میلاد فاضلی، مرتضی محجوب

 میزبانی لرستان و حضورش را در این دور از مسابقات لیگ برتر را چگونه دیدید؟

در دوره قبل که  لرستان باز میزبان بود من اشاره کردم که  وجود  تیم لرستان در لیگ برتر باعث افتخار شطرنج کشور است. راه شهر سازی لرستان به تیم داری آمده و حتی مسابقات را به نحو شایسته نیز میزبانی می‌کند و همه این‌ها خیلی مثبت است.اما باید تصمم گیران لرستان در شطرنج به بحث دیگری توجه کنند که آن که توجه به رده‌های پایه است. شطرنج باید در مدارس لرستان فعال شود چرا که تاکنون در این زمینه‌ها زیاد کاری صورت نگرفته است و از همین بازیکنان خارجی که تیم راه شهرسازی در اختیار گرفته است، نهایت استفاده را ببرند و کلاس‌های آموزشی را برای رده‌های پایه برگزار کنند و حضور لرستان در شطرنج فقط به تیم داری در لیگ برتر محدود نشود. اما میزبانی لرستان عالی بوده است  و در لیگ برتر شطرنج کشور برگزاری و برنامه ریزی کرده است. امکانات و فضای بسیار عالی را مهیا کرده است و باید از رییس هیات شطرنج استان و  مسئولان اداره راه و شهرسازی استان تشکر کنم که با توجه به امکاناتی که دارد این قدر خوب مسابقات را برگزار کرده‌اند.

سخن پایانی شما...

متشکرم از شما و امیدوارم به زودی شاهد پویایی بیشتر  رشته شطرنج در کشور و استان لرستان باشیم.

گفت گو از میلاد فاضلی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده