ورزش دوومیدانی در شهرستان دلفان علی‌رغم پتانسیل بسیار بالایی که دارد با مشکلاتی نیز همراه است.

کد خبر: ۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۷

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان، دوومیدانی به مجموعه‌ای از ورزش‌ها شامل دوها، پرش‌ها، پرتاب‌ها، پیاده‌روی و رشته‌های ترکیبی گفته می‌شود.

برگزاری مسابقات دوومیدانی در مقایسه با دیگر ورزش‌ها ساده‌تر است و نیازی به تجهیزات گران‌قیمت ندارد.

بیشتر رشته‌‌های دوومیدانی به طور کلی انفرادی هستند، به جز دوهای امدادی و برخی از مسابقات مثل دوهای صحرانوردی که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع می‌شود.

سابقه این ورزش به المپیک باستانی یونانیان می‌رسد که از 776 ق.م برگزار می‌شود. این رشته استخوان‌بندی المپیک مدرن را از نخستین دوره آن تشکیل داده‌ است.

امروزه فدراسیون بین‌المللی دوومیدانی (IAAF) برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بین‌المللی را بر عهده دارد و پس از المپیک، معتبرترین رویدادهای این رشته قهرمانی دوومیدانی جهان و قهرمانی دوومیدانی داخل سالن جهان محسوب می‌شوند.

علی کرم‌پور رئیس هیئت دوومیدانی شهرستان دلفان و مربی دوومیدانی این شهرستان گفت: دوومیدانی شهرستان دلفان نخستین رشته ورزشی در این شهرستان است که در رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگ‌سالان به تیم ملی کشور ورزشکار تقدیم کرده است و ورزشکارانی از این شهرستان در تیم‌های ملی عضو هستند و در حال حاضر مربی‌گری تیم ملی دوومیدانی صحرانوردی کشور بر عهده روح‌الله محمدی مربی با آتیه دلفانی است و می‌طلبد مسئولان استان و شهرستان از این ظرفیت ایجاد شده نهایت استفاده را ببرند.

وی در ادامه اظهار داشت: چندی پیش اردوی تیم ملی دوومیدانی کشور توسط محمدی در شهرستان دلفان برپا شد که در صورت احداث پیست تارتان (دوومیدانی) در این شهرستان شاهد تکرار این موارد هستیم.

*از وضعیت نامطلوب پیست دوومیدانی تا عدم حمایت از قهرمانان و ورزشکاران دونده نورآبادی

وی باتوجه به مشکلات ورزشکاران محروم این شهرستان گفت: قهرمانان لایق دوومیدانی این دیار همیشه سرافراز را دریابید، باشد، تا سرنوشت ورزشی این قهرمانان به دستان شما مسئولان دلسوز در مسیر پاک ورزشی و بر سکوهای پرافتخار جهانی رقم خورد، همچون یک دهه پیش مسئولان وقت قهرمان بلامنازع این شهرستان روح‌الله محمدی را حمایت کردند و مزد اعتماد و حمایت خود را با افتخارآفرینی این قهرمان در مسابقات بین‌المللی، قهرمانی آسیا، عضویت در تیم ملی و هم‌اکنون مربی‌گری تیم ملی دوومیدانی صحرانوردی کشور گرفتند، تا محمدی باعث افتخار این شهرستان، استان لرستان و حتی کشور عزیزمان ایران باشند.

رئیس هیئت دوومیدانی شهرستان دلفان در ادامه گفت: حال نوجوانان و جوانانی همچون روح‌الله محمدی نیازمند حمایت همه جانبه شما عزیزان هستند.

محمد باقری تاج‌امیر پدیده نوجوان نورآبادی که به تیم ملی نوجوانان کشور دعوت شده است و در اردیبهشت ماه سال جدید به مسابقات آسیایی قطر اعزام می‌شود و با توجه به عدم وجود بودجه هیئت دوومیدانی شهرستان، واقعا نیازمند حمایت شما دلسوزان ورزش‌دوست است. شایان ذکر است، محمد باقری تاج‌امیر، رکورددار ماده سه هزارمتر نونهالان کشور است.

این ورزشکار دوران اوج ورزشی خود را پیش‌رو دارد با توکل برخدا و حمایت شما عزیزان بار دیگر نام و نشان دلفان را در سطح آسیا و جهان به رخ می‌کشید.

ورزشکار دیگر فرهاد عزیزی دارنده مقام چهارم مسابقات بین‌المللی کاپ آزاد ترکیه سال 2011 و قهرمانی دانشجویان کشور و عضو اسبق تیم دوومیدانی نفت تهران و همچنین سرکار خانم فائزه حسن‌پور قهرمان رده‌های نونهالان، نوجوانان و حال جوانان در ماده استقامتی این کشور یکه تازی می‌کند، سمیه محمدی بانوی قهرمان این شهرستان عنوان قهرمانی دانشجویان کشور را یدک می‌کشد و ده‌ها نفر دیگر که به علت عدم حمایت ورزش دوومیدانی را در زیر گل و لای پیست نابسامان نورآباد دفن کرده‌اند.

از مسئولان انتظار می‌رود که به اوضاع نامطلوب پیست دوومیدانی شهرستان دلفان رسیدگی کند و ورزشکاران و قهرمانان این رشته ورزشی که افتخارآفرینی در آن واقعاً مستلزم سختی‌های وصف‌ناشدنی است را حمایت و یاری‌تان را بدرقه راه‌مان سازید./ منبع: فارس

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده