تربیت تربیت بدنی و  ورزش از جهات مختلفی می‌تواند دارای اهمیت و ارزش ویژه‌ای برای مردان و بخصوص زنان باشد .

کد خبر: ۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ورزش لرستان، امروزه تربیت بدنی و ورزش،یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان کنونی برای سلامت انسانها مطرح شده و گروه زیادی از مردم به اشکالگوناگون با آن سرو کار دارند. برخی از مردان و یا زنان ،ورزشکار حرفه ایو گروهی دیگرورزشکار آماتوربوده گروهی طرفداران جدی و سفت و سخت و علاقه مندبه ورزش بوده ولی دیدن برنامه مسابقات و نمایش های ورزشی را از تلویزیون ترجیح داده، و عده ای نیز از راهورزش امور زندگی خویش را اداره  و گروهی دیگر برای بیمار نشدن ، با فعالیت حرکتی اوقات خود را می گذرانند.                                                        

یکی از مشکلات جوامع بشری، مساله بی کاری ، زندگی ماشینی ، کم کاری ، و عوارض زندگی شهری ناشی از بی حرکتی است. بیکاری به ویژه برای دختران نوجوان و جوانان ، و به خصوص در ایام تعطیلات تابستانی مدارس ومراکز آموزشی، موضوعی بسیار خطرناک و خطرّ آفرین است و باید با آن مبارزه اصولی و اساسی شده ، و به نحوی باید اوقاتبی کاری و فراغت آنان را پر نمود که مفید فایده بوده و یا لااقل کم خطر باشد . بسیاری از انحرافات اجتماعی، اعتیاد به مواد مخدر، د:.8(دی و ایجاد مزاحمت ها ، دعوا . نزاع و درگیری های خیابانی ،انحرافات جنسی ، فساد و فحشا و ... زائیده همین بی کاری و دوری از ورزش و فعالیت است.

شهید مطهری درکتاب تعلیم و تربیت در اسلام، در مطلبی تحت عنوان "زن و غیبتمی گوید:  "زن ها درقدیم مشهور بودند که زیاد غیبت می کنند. شاید این به عنوان یک خصلت زنانه معروف شدهکه زن طبیعتش این است و جنساً غیبت کن است .

 چنین چیزی نیست، زن ومرد فرق نمی کنند. علتش این بوده که شاید زن هایی که کلفتداشته اند ، و در خانه آنها همه کارهایشان را کلفت و نوکر انجام می دادند ، هیچ شغلی و کاری، نه داخلی و نه خارجی نداشتند ، صبح تا شب هیچ کاری نمی کردند. کتاب همکه مطالعه نمی کرده و اهل علم هم که نبوده اند ، باید یک زن هم شان خود پیدا می کردند، و راهی غیر از غیبت کردن به رویشان باز نبوده و این برایشان یک امر ضروریبوده و اگر غیبت نمی کردند، واقعاً بدبخت و بی چاره می بودند."  شاید به واسطهجلوگیر%:8.9!از همین عوارض سوء در مورد بی کاری باشد که می بینیم در اسلام از "کار کردن و انسانشاغل بودن " بسیار تجلیل شده است. احادیث فراوانی در این زمینه وارد شده که توجه شما رابه برخی از آن احادیث جلب می نمایم                                      : 

رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند:      

                     اَلکادُّ لِعِیالِهِ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللهِ؛                        

                   

        کسی که خود رابرای اداره زندگی اش به مشقت می اندازد، مانند کسی است که در راه خدا جهاد می‌کند.    

 آیا همیشه امکان اشتغال برای همه و به ویژه جوانان و نوجوانانفراهم است؟

جواب این سئوال منفی اس؛ اما :

  • ورزش، روحیه شجاعت، از خود گذشتگی، مبارزه با ظلم و ظالم و دفاع از مظلوم را درانسان تقویت نموده ، و اراده انسان را قوی می سازد 
  • ورزش یکی از مفیدترین و سالم ترین سرگرمی هایی است که می تواند اوقات فراغتجوانان و دختران نوجوان را پر کند 
  • ورزش، کسالت و تنبلی را از انسان دور کرده و  به او نشاط و شادابی بخشیده، او رابرای انجام کارها ی فردی و اجتماعی آماده نموده و اخلاقش را بهبود می بخشد.
  • ورزش در بهبود آمادگی جسمانی و کسب تناسب اندام زنان و دختران بسیاد موثر است . 
  • ورزش، توان رزمی انسان را افزایش داده . و با بالا بودن توان جسمانی با تمرینات بدنی که قسمت عمده ای ازآموزش های نظامیان را تشکیل می دهد. افراد دیگر ضعیف و ناتوان نبوده و قدرت مقابله با مشکلات را پیدا خواهند کرد.
  • اهمیت سلامتی و توانمندی جسمانی در بهبود بهره وری و افزایش طول عمر بر کسی پوشیده نیست.

دکتر محمد عسگری 

انتهای پیام/

 

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۴
0
0
بانوان ما که الان تا 11 میخوابن. ورزش کردن براشون ارزش نداره..... فقط خواب.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده