در راستای پی‌گیری وعده‌های مسئولان استانی و نمایندگان مجلس و برخی کاندیداها در به ثمر رسیدن خدمات نظام به مردم در حیطه‌های مختلف، این بار به سراغ دهکده المپیک  رفته‌ایم.

کد خبر: ۶۲۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان به لحاظ ضرورت های قانونی به ویژه تأکید قانون برنامه چهارم توسعه مبنی بر افزایش سرانه فضاهای ورزشی تا یک مترمربع و پرکردن شکاف و فاصله بین وضعیت موجود اماکن و تأسیسات ورزشی و وضعیت مطلوب یکی از سیاستهای اصلی دولت و سازمان تربیت بدنی سرمایه گذاری در زمینه افزایش سرانه فضاهای ورزشی است .

بر کسی پوشیده نیست که قهرمان و قهرمان پروری نیازمند امکانات گسترده، بروز و فضاهای ورزشی است که لرستان از این حیث به هیچ وجه مستثنی نیست. در حالی‌که شاهد هستیم پروژه های ورزشی کلان با اعتبارات قابل توجه در سایر استان های کشور درحال بهره برداری است، پروژه‌های ورزشی لرستان از جمله دهکده المپیک که بعدها تغییر نام یافت، پس از سال‌ها از زمان کلنگ زنی پیشرفت چندانی نداشته و هنوز مردم و ورزشکاران در انتظار تحقق این رویای ورزشی هستند.  

دهکده المپیک خرم آباد در سال 86 با حضور مهندس علی آبادی، ریاست وقت سازمان تربیت بدنی، نمایندگان مجلس ،استاندار وقت و جمعی از مسئولان در منطقه کمالوند با عنوان دهکده المپیک یا پارک ورزشی با هدف ایجاد کمپ و محا اردوهای تیم های ملی و حتی تیم های مختلف ورزشی کشورهای همسایه در زميني به مساحت 252 هكتار به زمین زده شد، پروژه ای که کمتر کسی فکر می کرد پس از 4 سال از آن زمان در وضعیتی قرار بگیرد که دهکده نباشد. پروژه ای كه با توجه به كم بودن سرانه فضای ورزشی لرستان می توانست گام بسیار بلند و بسیار مثبتی در پیشبرد و پیشرفت ورزش استان باشد.   

در مصوبات سفر دوم رياست جمهوري قيد شده بود كه اين دهكده تا سال 92 به بهره برداري خواهد رسيد. اما با وجود اين وعده ها بعد از گذشت چند سال و با توجه به عدم پي‌گيري هاي لازم از سوي مسوولان وقت، ساخت اين مكان در زمان‌بندي مورد نظر غيرممكن شد و دهكده المپيك با تغيير نام و با تعيين مشاور جديد و هماهنگي اداره كل ورزش و جوانان استان و بررسي نيازهاي واقعي شهر خرم آباد، قرار شد در مكان فعلي آن احداث شود.   

این در حالی است که در سفر اول هیات دولت به استان دهکده المپیک در زمره مصوبات هم قرار گرفت تا به قولی ساخت این دهکده ورزشی بزرگ در لرستان قطعی شود.

 در ابلاغیه‌ای که از سوی پرویز داودی معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد آمده است که هیات وزیران در جلسه اى که در مرکز استان لرستان تشکیل شد، سازمان تربیت بدنى را موظف کرد با هماهنگى معاونت برنامه‌ریزى و نظارت راهبردى ریاست جمهورى و همکارى استاندارى نسبت به تکمیل مجموعه ورزشى خرم‌آباد (دهکده المپیک) تا پایان سال 1392، مطالعه و شروع احداث سالن پنج هزار نفرى خرم‌آباد در دهکده المپیک و احداث هشت سالن ورزشى در سال 1387 اقدام کند.   گرچه در آن زمان عنوان شد به دلیل محدودیت فرهنگی امکان برگزاری مسابقات المپیک در کشور وجود ندارد و به این خاطر اصل ساخت دهکده المپیک زیر سوال برود اما روند کند این پروسه به جایی رسید که از دهکده بودن با 60 زیر مجموعه ورزشی به یک مجموعه ورزشی با 26 پروژه احداث گردد. دهکده المپیک خرم آباد به مجموعه ورزشی تغییر یافت و با ورود  مشاور جدید و طرح جدید ،26 پروژه جدید در مکان فعلی احداث گردد.   

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان وقت با اذعان به اینکه اعتبار این پروژه به 380 میلیارد ریال کاهش یافته و مستندات نیز تسلیم کمیسیون ماده215 شده که امیدواریم در مصوبات امسال یا سال آینده تکلیف پروژه های جدید روشن شود.  وی در20آذر 90 گفته بود که  اگر امسال مجوز کمیسیون اخذ شود با پیش بینی های انجام شده ، مجموعه ورزشی خرم آباد پایان سال 94 آماده افتتاح و بهره برداری کامل است .  

 ایرج عبدی نماینده  مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی در طی بازدید از این مکان ورزشی با اشاره به این‎که قدمت شروع پروژه به دهه ۷۰ برمی‎گردد، یادآور شد: آن زمان استادیوم فوتبال این مجموعه با ظرفیت ۱۵ هزار نفر و ۲ زمین چمن طبیعی و مصنوعی در سفر "مقام معظم رهبری به لرستان" مصوب شد که هنوز به سرانجام نرسیده و حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.    

وی  با بیان این‎که پروژه مدت زیادی تعطیل بوده، ادامه داد: ۲۸ طرح در مجموعه ورزشی خرم‎آباد تعریف شده که تا حالا مورد کم توجهی واقع شده، موظفیم برای بهره‎برداری کامل پروژه تلاش کنیم؛ چون معتقدم این مجموعه جایگاه استان را ارتقا می‌‎دهد و بسیار حایز اهمیت است.   

نماینده مردم خرم آباد تأکید کرد: همه باید تلاش کنیم و یکی از کارهای مهم و اولویت‎دار ماست که از وزارت‎خانه‎های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان بودجه‎های لازم را اخذ کنیم و با مشارکت بخش خصوصی پروژه را به سرانجام برسانیم. وی با بیان این‎که سعی می‌‎کنیم از گودرزی وزیر ورزش و جوانان طرح‎های ورزشی برای لرستان بگیریم، تصریح کرد: مجموعه به بهره‎برداری برسد، اعتبار و شخصیت ممتاز به استان می‌‎دهد و تمام تلاش‎مان را به کار می‌‎گیریم که بودجه‎های لازم را اخذ کنیم.   

صحبت های عبدی نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی مردم را  امیدوار کرد تا اینکه" گودرزی  وزیر ورزش "آب پاکی را  روی دست دهکده المپیک لرستان ریخت و گفت منتظر اعتبارات دولتی نمانید .   محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان 28 فروردین 93 ، در سفری که به استان لرستان داشت، از پروژه‌های نیمه تمام و دهکده المپیک این استان که سال‌هاست منتظر تزریق اعتبارات هستند بازدید کرد تا زخم کهنه این پروژه‎ها سر باز کند، پروژه‌هایی که سال‌هاست ورزشکاران لرستانی را چشم انتظار نگه داشته است.   

در حالی که وزیر ورزش آب پاکی را روی دستمان ریخت، استاندار لرستان در 30 فروردین 93 دو روز بعد از ورود وزیر ورزش به لرستان با تاکید بر سرعت بخشیدن به روند این مجموعه ورزشی بزرگ استان تأکید و اضافه کرده است: خوشبختانه در سفر وزیر ورزش به استان مسائل و مشکلات پیش روی این مجموعه منعکس شد و امیدواریم هرچه سریعتر مرتفع شوند.   

علی یاور عزیزپور مدیرکل کنونی ورزش و جوانان لرستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار کاسیت  در ارتباط با پروژه های دهکده المپیک گفت: به جز سالن ورزشی سرپوشیده هیچ کدام از پروژه ها به بهره برداری نرسیده اند.   

وی افزود: کمبود اعتبار مشکل اصلی اتمام این پروژه است.   

عزیزپور با بیان اینکه در مجموع در دهکده المپیک  چهار پروژه در دست فعالیت بوده است، اظهار داشت: سالن سرپوشیده ورزشی که به بهره برداری رسیده اما  سالن 15 هزار نفری، خانه ژیمناستیک و سالن سرپوشیده دو و میدانی از جمله پروژه های در دست اجرا هستند که متاسفانه هیچ کدام تاکنون به اتمام نرسیده اند.   

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان ادامه داد: متولی ساخت  سالن ورزشی 15 هزار نفری مسکن و شهرسازی است اما پیگیری و چانه زنی های اعتباری با اداره ورزش است که در سالجاری اعتبار این پروزه را از 2 میلیارد به 7 میلیارد رسانده ایم.  

 عزیزپور اذعان داشت: شرکت توسعه و نگهداری نیز کار ساخت سالن سرپوشیده دوومیدانی را بر عهده دارد و اعتبار این پروژه در سالجاری از یک میلیارد به 5 میلیارد افزایش پیدا کرده است.  

وی با اشاره به اینکه پروژه ها سنگین و در حد ملی هستند، افزود: در طرح تفضیلی دهکده المپیک  پروژه های زیادی در دست است اما شرکت توسعه و نگهداری تا پروژه ای را به اتمام نرساند، پروژه دیگر را شروع نخواهد کرد.  مدیرکل ورزش و جوانان لرستان گفت: در راستای به اتمام رساندن دهکده  المپیک فقط جذب اعتبار از دست ما بر می آید که تاکنون توانسته ایم موفق عمل کنیم و امید است این پروژه به بهره برداری برسد.

دهکده المپیک  خرم آباد| زمین فوتبوال 15 هزار نفری

 سخن پایانی:

 كارشناسان ومسئولان ورزشی استان مهمترین چالشی كه باعث كندی روند عملیات اجرایی این مجموعه شده است را نبود مطالعات وبرنامه ریزی مشخص دراجرای آن عنوان می‌كنند و معتقدند با جذب قطره ای اعتبارات به پروژه های عظیمی مانند این مجموعه، این گونه می شود که  تکمیل شدن آن در برهه ای از زمان  بی رمق می ماند.

 متوقف شدن عملیات اجرایی مجموعه ورزشی در سال های 88،89 و 90  باز هم این مجموعه در حال حاضر پیشرفت مناسبی ندارد این درحالی است كه توجه به زیر ساخت های ورزش استان یكی از ضروریات است.  وقتی طرحی ردیف اعتباری مشخص شده ای ندارد برای جذب و تامین اعتبار با مشكل روبرو می شود، اگر این طرح با مطالعه وبرنامه ریزی انجام می گرفت بدون شك تاكنون برخی از پروژه های آن تكمیل شده بود و شهروندان، ورزشكاران وورزش دوستان استان از امكانات موجود آن استفاده می كردند.

سرانه فضای ورزشی با استانداردهای كشوری فاصله دارد بنابراین فراهم كردن زیر ساخت های ورزشی مانند این مجموعه رویداد مطلوبی در استان است و علاوه بر آن ساخت دهكده می توانست بازتاب و تبعات مطلوبی در رشد ورزش استان وحتی بحث اشتغال داشته باشد.

فاطمه حافظی|کاسیت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده