گفت و گوی با قهرمان و مربی حرفه‌ای كيك بوكسينگ

از مسئولين انتظار می رود که وقتی یک نونهال را به مسابقات می‌برند و با عبور از کنار مشکلات مقام قهرمانی را کسب می‌نماید مورد تشویق قرار گیرد تا انگیزه ادامه فعالیت داشته باشد.

کد خبر: ۵۳۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۹

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان و به نقل آسوبان، «کیک بوکسینگ ترکیبی از رشته‌های رزمی موای تای، کاراته و بوکس است. کیک بوکسینگ ورزشی رزمی می‌باشد که تنها سی سال از تولد آن می‌گذرد. در کیک بوکسینگ ضربات دست، پا، زانو، آرنج و گرفتن همدیگر آزاد می‌باشد؛ ولی زدن حریفی که بر روی زمین افتاده ممنوع است. به طورکلی هدف از تمرینات کیک بوکسینگ دفاع از خود، به دست آوردن آمادگی جسمانی و هم چنین به عنوان ورزش رزمی می‌باشد.

ریشه اصلی کیک بوکسینگ به ۲۰۰۰ سال پیش در آسیا بر می‌گردد. کیک بوکسینگ ژاپنی در دهه ۱۹۶۰ میلادی ایجاد و رقابت های آن از همان دهه شروع شد. بنیان گذاران آن اوسامو ناگوچی و تاتسو یامادا می‌باشند. کیک بوکسینگ آمریکایی در دهه ۱۹۷۰ میلادی به وجود آمد. کیک بوکسینگ آمریکایی نیز در دهه هفتاد میلادی به وجود آمد. بنیان‌گذاران کیک بوکسینگ در غرب «جو لوئیس»، «بیل والاس»، «جف اسمیت» و «جری بیزلی» در سال ۱۹۷۰ می‌باشند. کیک بوکسینگ را می‌توان ورزش رزمی تلفیقی دانست که درآن از روش‌های رشته‌های مختلف رزمی استفاده شده‌است.

کیک بوکسینگ در ایران در سال ۱۳۷۴ توسط؛ حسین پرهیزکاری، دکتر علی حق‌شناس، نصرالله شهسواری و مهرداد شـرقی پایه‌گذاری و به جامــعه ورزش‌های رزمی ایران معرفی گردید.»

در دو دهه‌ی اخیر، موفقیت‌های متعدد ورزشکاران كوهدشتي در ورزش‌های رزمی، در صدر الخبار رسانه های استان لرستان و کشور قرار گرفت. حسین طهماسبی، قهرمان و مربی حرفه‌ای "فول كيك بوكسينگ"، کارشناس روانشناسی عمومی و دارای مدارک مربیگری درجه C آسیایی، دبیر تربیت بدنی مدارس غیرانتفاعی و چند سالی است که برای آموزش و تعلیم علاقه مندان به ورزش رزمی کیک بوکسینگ در کوهدشت تلاش می کند.

آنچه در پی می‌آید گفت‌و‌گویی است با حسين طهماسبي، قهرمان و مربی حرفه‌ای "فول كيك بوكسينگ".

کیک بوکسینگ

چه عاملی سبب شد که به ورزش روی بیاورید و ورزش را چه زماني و زير نظر كدام استاد شروع كرديد؟

انگیزه بنده مثل سایر ورزش‌کاران، رسیدن به مقام پهلواني است. بنده زير نظر آقايان: سيروس پورامرايي، حسن قبادي، محسن محمدي و كامران طهماسبي ورزش رزمي را فرا گرفته‌ام.  البته بنده بيشتر موفقيت‌هايم در زمينه قهرماني و مربيگري را مديون زحمات برادرم، كامران طهماسبي هستم.

درباره مشكلات اولیه خود برای رسیدن به هدف‌تان برای‌مان بگویید.

امکانات محدود شهرستان، كم لطفي مسئولين به ورزش‌هاي رزمي از جمله مشكلاتي بوده كه بنده از زمان ورودم به ورزش رزمي تاكنون شاهد آن بوده‌ام. البته با وجود اين كمبودها ما در هنر‌هاي رزمي دارای قهرمانی‌های زیادي هستيم؛ در صورتی‌که اگر امکانات بهتر و بیشتري به ورزش رزمي اختصاص يابد قطب رزمي لرستان مي‌تواند جايگاه بهتري داشته باشد و  افتخارات ورزشكاران ما دو چندان می‌شود.

هم اکنون چند نفر تحت مربیگری شما در حال فراگرفتن هنر رزمی كيك‌بوكسينگ هستند؟

شاگردان بنده در حال حاضر حدود 60 نفر می‌باشند، که اکثرشان کارکنان دولت‌ و دانش‌آموزان فایتر می‌باشند.

شما تاکنون چه موفقیت‌هایی در ورزش كيك بوكسينگ داشته‌اید و دلايل موفقيت خود را چه مي‌دانيد؟

بنده مقام اول كشوري سال‌هاي 89 و 90 را دارم. کمربند مشکی دان 4 از فدراسیون ورزش‌های رزمی ، حکم بین‌المللی مربیگری و داوري آسیايي و كشوري را دارم. در مسابقات آزاد استانی 6 مقام اول در کارنامه خود دارم. زحمات اساتيد بزرگوار خودم و هم‌چنين تشویق مستمر برادر عزیزم کامران طهماسبی و حمايت‌هاي مادي و معنوي خانواده‌ام و پشتكار خود را از مهم‌ترين دلايل موفقيت خود مي‌دانم.

نقطه تمايز كار خود با ساير مربيان ورزشي در چه مي‌دانيد؟

نقطه تمايز كار ما در ورزش اين است كه ما ميدان ورزش را ميدان تربيت مي‌دانيم. بنابراين در مراسمات مذهبي (اعياد و ايام عزاي معصومين) برنامه‌هاي فرهنگي متنوعي براي شاگردان خود داريم. همان‌طور که قبلاً هم خدمت‌تان عرض نمودم شعار بنده «پهلوانی بهتر از قهرمانی» است. ما هر چند ماه يك‌بار ورزشكاران با اخلاق را تشويق مي‌كنيم. در دنیای دیروز و امروز شاید کسانی باشند که بیشتر از تختی حکم قهرمانی داشته باشند اما از آنجا که او پهلوان بودند، اسم‌شان ماندگار است. علاوه بر اين موارد ما برگزاري اردو و کوهنوردی را داريم كه با هدف ايجاد صميميت و همدلي بيشتر بين شاگردان برگزار مي‌گردد.

کیک بوکسینگ

ما از مشکلات ورزشكاران در زمینه‌های ورزشـی زیاد می‌شنویم، مشکلات ورزش شما چه هستند؟

همان‌طور كه قبلاً عرض كردم، به طور كلي از كمبود امكانات و كم لطفي مسئولين شهرستان مي‌توان به عنوان اساسی‌ترین و اصلي‌ترين مشكلات ورزش رزمي ياد كرد. در ورزش رزمي 100درصد هزینه بر عهده ورزشکار است و پُز مقام و افتخار از آن مسئولین شهرستان می باشد. نمونه آن آقایان محمدرضا طهماسبی، محمد امین آهنگر و حسین بابایی هستند كه قریب سه سال است جایزه خود را دریافت نکرده‌اند.

يك خاطره تلخ هم از كم مهري مسئولين دارم كه يادآوري آن خالي از لطف نيست. در سال  88 باشگاه بنده مورد حمله چندین نفر از اراذل و اوباش قرار گرفت و سالن ما را در آن سال در خيابان بوعلي به آتش كشيدند و خسارات زیادي را بر ما  وارد نمودند. انتظار می‌رفت مسئولین از ما حمایت كنند و در مورد اين قضيه اعمال قانون نمايند. اما متأسفانه برای مختومه شدن پرونده از بنده رضايت گرفتند.

علیرغم این مسائل و مشکلات، شما بسیار با انرژی و امیدوار به نظر می‌رسید، چه انتظاراتی از مسئولین شهرستان و استان دارید؟

از مسئولين انتظار می رود که وقتی یک نونهال را به مسابقات می‌برند و با عبور از کنار مشکلات مقام قهرمانی را کسب می‌نماید مورد تشویق قرار گیرد تا انگیزه ادامه فعالیت داشته باشد در غیر این صورت ورزش‌های رزمی کمرنگ شده و به وادی فراموشی سپرده می‌شود.

شما از مردم، خصوصاً جوانان شهرستان كوهدشت در رابطه با ورزش چه پیشنهادی دارید؟

از همه‌ي جوانان کوهدشتی مي‌خواهم به ورزش بيشتر بهاء بدهند و هر فرد حداقل یک رشته ورزشی را که علاقه دارد انتخاب نماید. ورزش در هر رشته‌اي برای انسان نشاط و سلامتی به ارمغان می‌آورد. ورزش باعث مي‌شود نيروي جوان تخليه شود و آرامش خاصي به ورزشكار مي‌دهد و اين امر باعث مي‌شود پرخاشگري در جامعه ما كمتر شود.

در پایان از آقاي هاني رشيدي معلم اخلاق خودم ياد مي‌كنم و از ايشان نهايت تشكر و قدرداني ويژه را دارم. هم‌چنين از کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان جناب آقای علی زمانی سپاسگزارم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده