فصل فوتبالی گذشته برای تیم‎های لرستانی خوش‎یمن بود و دو تیم از این استان به لیگ‎های بالاتر صعود کردند.

کد خبر: ۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان، تیم ریشه‎دار خیبر که از آن به‎عنوان سجل فوتبال این استان نام برده می‎شود، دست به کار بزرگی زد و توانست با دست خالی و هزینه‎ی حداقلی جواز حضور در لیگ دسته اول فوتبال کشور را کسب کند. این تیم به گفته مسئولان با 300 میلیون تومان که همه‎ی آن را هیأت فوتبال استان تقبل کرد، راهی لیگ یک شد. بیان مشکلات خیبر نیاز به مثنوی صدمن کاغذ دارد که از حوصله این مطلب خارج است و بدون شک اگر تلاش‎های هیأت نبود این تیم جایگاه کنونی را نداشت.

تیم بانوان ازنای لرستان نیز شرایطی مثل خیبر داشت و با هزینه‎ی اندکی در بازی‎هایی که با حضور 5 تیم و به‎صورت متمرکز در بوشهر برگزار شد، به لیگ برتر صعود کرد. مشکلات این تیم وقتی در ایسنا منتشر شد تا چند روز سوژه‎ی رسانه‎ها شده بود که 24 ساعت با مینی‎بوس طی کردن از لرستان تا بوشهر یکی از این موردها بود. این تیم نیز با هزینه‎ی شخصی مدیرعامل و سرمربی‎اش و کمک‎های حداقلی دست به این کار بزرگ زد.

با این حال، تیم‎های صعود کرده لرستانی به امید اینکه اگر به یک دسته بالاتر صعود کنند، شرایط خوبی خواهند داشت و حامی‎دار می‎شوند، روزها را سپری کردند اما در هنوز روی همان پاشنه می‎چرخد و بدون حامی شروع کرده‎اند.

لرستان در هفت دوره‎ای که از لیگ برتر بانوان گذشته، تاکنون نماینده‎ای نداشته است و چنانچه این تیم در فصل جاری شرکت کند، نخستین تیم لرستانی است که در لیگ برتر بانوان حضور می‎یابد. تیم لیگ یکی خیبر نیز پس از سال‎ها در فصل گذشته به فوتبال بازگشت و نوید روزهای خوشی را به علاقه‎مندان داد و با صعود به لیگ یک، شور و شوق خاصی در استان ایجاد کرد.

فوتبال امروزه به صنعت پردرآمدی تبدیل شده است و خیلی از اسپانسرها(حامی‎های مالی) برای حمایت از تیم‎های فوتبالی رقابت تنگاتنگی دارند و باید سر کیسه را شل کنند تا موفق شوند اما در لرستان از این خبرها نیست و پیدا کردن حامی مالی از پیدا کردن سوزن در انبار کاه سخت‎تر است و به نوعی مهمترین رقیب ورزش این استان، نبود اسپانسر است. نبود شرکت‎های بزرگ صنعتی و بی‎رغبتی شهرداری‎ها در سراسر استان به تیمداری و ورزش قهرمانی، سبب این مشکل است.

امتیاز این تیم‎ها متعلق به هیأت فوتبال لرستان است و با اینکه هیأت وظیفه‎ی تیمداری ندارد اما در صورتی که بخواهد تیمداری کند، باید تمام موارد که یکی از آنها جذب اسپانسر است را بپذیرد. از طرفی مسئولان ارشد استان نیز می‎توانند در این راه کمک حال هیأت باشند که گاهی دریغ می‎کنند!

در سال‎های گذشته چند تیم خصوصی فوتبال لرستان در سطوح مختلف از جمله گهر، کوثر، داتیس، دارتاک و... فعالیت می‎کردند که هیأت فوتبال استان برای این تیم‎ها دنبال جذب اسپانسر نبود و همگی منحل شدند ولی جریان این تیم‎ها که قرار است با نام خیبر در لیگ‎های برتر و دسته اول شرکت کنند، فرق دارد و چون امتیاز متعلق به هیأت است، تلاش سکان‎دارهای هیأت بیشتر شده و درصدد جذب اسپانسر هستند و با اینکه رایزنی‎هایی نیز شده اما هنوز ناکام مانده‎اند.

قول‎های زیادی پس از صعود این تیم‎ها داده شد که هنوز به آنها عمل نشده و در حد "شعار" مانده است، شعارهایی که به درد نمی‎خورد و حتی از لحاظ روحی‎روانی تأثیر منفی دارد.

با این حال، دو تیم با همان اسکلت فصل گذشته و جذب چند بازیکن جدید، قصد شرکت در فصل جدید را دارند اما در حالی که بازی‎ها به خط استارت نرسیده، مشکل‎های مالی داد اعضای آنها را درآورده است. برخی بازیکن‎های خیبر به خبرنگار ایسنا گفتند: «اگر اسپانسر نداشته باشیم، نتیجه گرفتن در لیگ فرسایشی دسته اول، خیلی سخت است و مردم نباید از ما انتظار داشته باشند که موفق عمل کنیم. امتحان خودمان را فصل گذشته پس دادیم اما در فصل جاری به اسپانسر نیاز داریم تا با دغدغه‎ی کمتری به مصاف حریف‎ها برویم».

همچنین سمیه فولادوند، سرمربی تیم لیگ برتری بانوان لرستان نیز گفت: «کمتر از یک ماه به شروع لیگ باقی مانده که هنوز سردرگم هستیم و اگر حامی مالی نداشته باشیم، نمی‎توانیم در لیگ شرکت کنیم. قصد حضوری پرقدرت را داشتیم اما با این شرایط و در صورت حضور در سطح نخست فوتبال بانوان، بدون شک نتایج خوبی نخواهیم گرفت. برای لیگ دسته اول دو ماه به‎صورت فشرده کار کردیم و موفق شدیم اما برای لیگ برتر که به لحاظ کیفی و کمی سطح بالاتری دارد هنوز به‎صورت جدی شروع نکرده‎ایم و خیلی از بازیکن‎های مدنظرمان با تیم‎های دیگر قرارداد بسته‎اند».

لیگ برتر فوتبال بانوان از ششم شهریور ماه و با حضور 12 تیم برگزار خواهد شد که طبق قرعه‎کشی خیبر لرستان میزبان تیم پالایش گاز ایلام است. همچنین در لیگ دسته اول نیز خیبر 26 مرداد باید در خرم‎آباد به مصاف پارسه تهران برود. این لیگ با حضور 20 تیم برگزار می‎شود و اگر هزینه ایاب و ذهاب 38 بازی را درنظر بگیریم به پول زیادی نیاز است.

مهمترین مشکل این تیم‎ها "مالی" است و این مشکل هر تیمی را از پا درمی‎آورد، از تیم‎هایی که میلیاردی هزینه می‎کنند تا تیم‎های ریالی! بسیاری از بازیکن‎های لیگ برتری فوتبال ایران که بعضاً پول میلیاردی می‎گیرند  اگر به موقع پول به آنان نرسد، حاضر به تمرین نیستند و گلایه می‎کنند ولی بازیکن‎های خیبر به پول‎های حداقلی این فوتبال راضی‎اند که از آن نیز محروم هستند.

با توجه به شرایط موجود و نبود اسپانسر قوی، شاید آینده درخشانی در انتظار تیم‎های خیبر نباشد و شاید اتفاق‎های ناخوشایندی برای این تیم‎ها محروم رخ دهد که تا سال‎های زیادی حسرت جایگاه کنونی‎اشان‎ را بخوریم. برای برون‎رفت از وضعیت موجود برخی باید اندکی همت کنند و روراست باشند.

یادداشت: مهران مریدی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده