یک لرستانی در سرزمین آفتاب؛

 برای نخستین بار است یک مربی خارجی در تیم ملی والیبال ژاپن فعالیت خود را آغاز کرد.

کد خبر: ۴۲
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ورزش لرستان احمد مساجدی که از اهالی بروجرد است؛ سه سالی کنار خولیو ولاسکو روی نیمکت تیم ملی والیبال ایران و از نیم فصل دوم سال قبل، سرمربی شهرداری تبریز شد، حالا روی نیمکت تیم ملی ژاپن می‌نشیند. مساجدی سال آینده در قهرمانی آسیا، جام واگنر و ورلد کاپ کنار تیم ژاپن است. خودش می‌گوید:«یک هفته‌ای است که من رسماً مربی تیم ملی والیبال ژاپن شده ام. البته قبل از این هم مشاور تیم  بودم».

 او به خاطر همسر ژاپنی‌اش سال قبل راهی این کشور شد و از همان موقع درکادر فنی تیم ملی ژاپن جا گرفت. اگر رئیس تیم‌های ملی ژاپن تغییر نمی‌کرد از همان پارسال اسمش در لیست کادر فنی ژاپن نوشته می‌شد:«من از همان پارسال که به ژاپن آمدم، قرار شد مربی تیم ملی ژاپن شوم و حتی کارهایم برای همراهی تیم در لیگ جهانی و بازی‌های آسیایی هم انجام شد. وقتی ویزایم هم ok  شد رئیس تیم‌های ملی ژاپن تغییر کرد و رئیس جدید هم به خاطر عدم شناخت این اجازه را نداد، با این‌که نامبو ماساشی سرمربی تیم ملی ژاپن اصرار زیادی داشت اما به هر حال ژاپن است و سخت گیری‌های خاص آن. 

در این مدت من مشاور تیم بودم و مدام در تمرینات و اردوها هم کنار تیم. چون هنوز حکم نداشتم دلم نمی‌خواست اعلام شود. اما یک هفته‌ای است که حکمم را گرفته‌ام و حالا مربی تیم ملی ژاپن هستم.

 او از طولانی شدن پروسه کارهایش ناراحت نیست :« ژاپنی‌ها سیستم خاصی دارند.رئیس فدراسیون هم نقشی در انتخابات ندارد. بلکه باید قسمت‌های مختلف افراد را تایید کنند. حتی وقتی قرار بود ولاسکو سرمربی ژاپن شود هم قضیه خیلی مشکل بود. ژاپنی‌ها شرایط سختی برای قبول خارجی‌ها دارند. سرمربی قبلی هم دو رگه بود. ژاپن برای اولین بار در تاریخ ورزشش رسماً با حضور یک  مربی خارجی برای تیم ملی‌اش موافقت کرد».

او البته اصرار به نشستن روی نیمکت ندارد:«من برای نشستن روی نیمکت فشار نیاوردم. هر چند سرمربی تیم اصرار دارد. اما من آمده‌ام تا کمک کنم  و سطح والیبال ترقی کند. من با تیم ژاپن برای قهرمانی آسیا به تهران می‌آیم. هر چند طرحی داریم که یکی از مربیان از پشت زمین تیم حریف را انالیز کند. بنابراین برایم مهم نیست روی نیمکت باشم یا پشت زمین.

 من دنبال جایگاه و اسم خاصی نیستم. ذهنیت برای نشستن من روی نیمکت هست. به هرحال شرایط جور باشد روی نیمکت می‌نشینم نباشد نه، در بیرون کمک می‌کنم. من آمده‌ام تا خودم را ثابت کنم.با تجربیاتی که از بودن با ولاسکو و بانیولی گرفته‌ام. 

ایرانی بودن هم یکی از فاکتورهایی بود که ژاپنی ها سخت به او اعتماد کردند:«به هر حال آسیایی ها این جوری هستند. مخالفان حضور من فکر می‌کردند نکند من جاسوس و نفوذی تیم ایران باشم. به خاطر همین موافق نبودند. حرف‌هایی پیش آمد سرمربی تیم ملی ژاپن را آزار می‌داد. از طرفی بعضی‌ها معتقد بودند به خاطر شناختی که از تیم یاران دارم کمک بزرگی می توانم به آن‌ها بکنم. آن‌ها معتقد بودند من راه ترقی را می‌دانم و این یک امتیاز بزرگ بود».

مساجدی مربیگری تیم ملی ژاپن را ریسک نمی داند:«ریسک نیست. من سه سال تمام کنار ولاسکو بودم.خیلی ها دوست دارند بگویند من مترجم بودم، درحالی که مترجم روی نیمکت نمی نشیند. من من برای رسیدن به اینجا بهای زیادی داده ام.من کنار ولاسکو تجربه بزرگی گرفتم. خیلی فشار تحمل کردم اما حالا نتیجه اش مربیگری در ژاپن است».

 من اولین مربی ایرانی هستم که در سطح بالایی برای ژاپنی ها کار می کنم.» مربی تیم ملی از کارش خوشحال است:« خوشحالم به هر حال تیم کمی نیست.تیم ملی والیبال ژاپن است. اعتبار خاص خودش را دارد. ما دوبار در آسیا قهرمان شده ایم اما ژاپن 10 بار.کار در این شرایط خوشحال کننده است». / منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده