لطفا تجربه تلخ سقوط تیم‎های فوتبال لرستانی تکرار نشود.

کد خبر: ۴۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان، ۳۴ روز از صعود دلچسب خیبر به لیگ دسته‎اول باشگاه‎های کشور می‎گذرد ولی ظاهرا هنوز تکلیف این تیم برای حضور یا عدم حضوردر این مسابقات مشخص نیست و این موضوع زنگ خطری را برای فوتبال لرستان به صدا درآورده که نکند تجربه تلخ  سقوط نمایندگان استان در لیگ‎های یک و دو دوباره تکرار شود.

فوتبال‎دوستان با نگاهی گذرا به تاریخ، خرداد را خوش‎یمن‎ترین ماه برای فوتبال این استان می‎دانند که اقتدار فوتبال لرستان در این ماه به نمایش گذاشته شد.

تاریخچه صعود تیم‎های لرستانی:

داتیس لرستان

 تیم فوتبال داتیس لرستان در خرداد ماه سال 90 با تساوی در شهر زرند برابر تیم شهرداری این شهر، مستقیماً جواز حضور در لیگ دسته دوم فوتبال کشور را همراه با تیم ملی حفاری اهواز کسب کرد ولی متاسفانه سال بعد به دلایل مختلفی به لیگ دسته سوم سقوط کرد و منحل شد.

دارتاک خرم‌آباد

تیم فوتبال دارتاک خرم‌آباد در خرداد ماه 91 همانند داتیس در سال 90، در هفته پایانی دور دوم لیگ دسته سوم با متوقف کردن تیم صفاهان اصفهان توانست به‏ عنوان تیم دوم گروه جنوب به لیگ دسته دوم صعود کند.

دارتاک نیز نتوانست یک فصل بیشتر در لیگ دو باقی بماند و با ارائه نمایشی ضعیف سقوط کرد و  سپس منحل شد.

خیبر خرم‌آباد

خیبر خرم‎آباد هفتم خرداد ماه امسال به لیگ دسته اول صعود کرد.

 این تیم در  مرحله پلی‎آف و در ورزشگاه هویزه توانست با تساوی دو بر دو در مجموع دو بازی مقابل استقلال آبی تهران به لیگ دسته اول فوتبال کشور صعود کند. این تیم در لیگ 83-82 و خردادماه نیز توانسته بود با برتری برابر مهرکام پارس تهران برای اولین بار به لیگ دسته اول صعود کند ولی متاسفانه یک سال بیشتر طعم این لیگ را نچشید و فصل بعد سقوط کرد.

خیلی از کارشناسان و فوتبال‎دوستان علت اصلی سقوط این تیم‎ها را بی‎توجهی مسئولان استان، عدم حمایت مالی و نبود اسپانسر اعلام کرده بودند و الان امیدوارند خیبر تجربه موفقی در لیگ امسال داشته باشد.

صعود خیبر فصل تازه‎ای در فوتبال لرستان

پویا عالیخانی بازیکن تیم فوتبال خیبر درباره اوضاع فعلی تیمش می‎گوید: صعود این تیم به لیگ یک فصل تازه‎ای در فوتبال لرستان است.

خیبر خرم آباد

وی با بیان اینکه صعود خیبر به لیگ دسته اول کار بسیار بزرگی است، خاطرنشان کرد: لیگ دو را با امکانات نزدیک به صفر شروع کردیم و تا چند روز قبل از شروع رقابت‎ها، بلاتکلیف بودیم و نمی‎دانستیم در لیگ شرکت می‎کنیم یا نهي و یک روز قبل از اولین بازی کادرفنی تیم مشخص شد!

عالیخانی با اشاره به اینکه خیلی از بازیکن‎های جوان لرستانی به تهران عزیمت می‎کنند، اضافه کرد: این صعود فصل تازه‎ای در فوتبال استان است و اگر حمایت‎های لازم وجود داشته باشد، بدون شک شاهد شکوفاشدن استعدادهای فوتبالی در استان خودمان خواهیم بود.

بازیکن خیبر تأکید کرد: در فصل اول نباید دنبال صعود به لیگ برتر و کارهای بزرگ باشیم و باید هدف‎مان بقا در لیگ یک باشد. در این راستا باید تکلیف تیم هرچه سریع‎تر مشخص شود و چون شش تیم سقوط می‎کند و با توجه به لیگ فرسایشی که 38 بازی باید برگزار کنیم نیاز به بدنسازی مناسب پیش از فصل داریم.

وی با بیان اینکه تیم باید تقویت شود، افزود: سیاست باشگاه این است که از نفرات بومی استفاده کند، در فصل گذشته که همه بازیکنان بومی بودند خیلی از بچه‎ها با وجود مصدومیت بازی می‎کردند که این نشان‎دهنده تعصب به تیم بود. در سال‎های گذشته که کوثر خرم‎آباد در لیگ یک حضور داشت چون بیشتر بازیکنانش غیربومی بودند این تیم نتایج خوبی نگرفت و سقوط کرد و نباید کاری کنیم که تاریخ دوباره تکرار شود.

عالیخانی با بیان اینکه در لیگ یک نباید دغدغه مالی داشته باشیم، تأکید کرد: مسئولان استانی باید پای کار بیایند و خیبر را تنها نگذارند و همه جوره از تیم حمایت کنند تا نماینده شایسته‎ای باشیم و باید هرچه سریع‎تر تمرین‎ها را شروع کنیم.

وی با تشکر از زحمات مدیریت تیم که با دست خالی برنامه‎ها را اجرا کرد، ادامه داد: برای سال اول بود که در زمان‎های تعیین شده حقوق و پاداش می‎گرفتیم و با اینکه دست مدیران تیم خالی بود اما هرگز خلف وعده نکردند.

اسپانسر خیبر مشخص نیست

علی صدرا هافبک خیبر نیز گفت: این تیم با بازیکنان بومی در لیگ دسته اول نتایج خوبی خواهد گرفت.

وی با اشاره به آغاز تمرینات خیبر، اظهار کرد: با اینکه اسپانسر مشخص نیست اما تمرینات را شروع کرده‎ایم و با قول‎هایی که مسئولان استان داده‎اند، امیدواریم به‎زودی اسپانسر مشخص شود.

وی با بیان اینکه لیگ دسته اول از لیگ برتر چیزی کم ندارد، تصریح کرد: سطح بازی لیگ یک خیلی بالاست و تمام تلاش ما این است که فصل اول در لیگ بمانیم و اینکه برخی می‎گویند در فصل نخست باید به لیگ برتر صعود کنیم، توقع زیادی است.

صدرا با بیان اینکه تجربه ثابت کرده تیمی که پس از صعود به یک رده بالاتر اسکلتش عوض شده، نتیجه‎ی ضعیفی کسب کرده است، یادآور شد: نمونه بارز این کار تیم گهر بود که پس از صعود به لیگ برتر بیش از 90 درصد اسکلت تیم را عوض و بلافاصله به لیگ یک سقوط کرد و نتایج خوبی به‎دست نیاورد.

این بازیکن خیبر به حضور بازیکنان بومی در تیم برای لیگ یک تأکید کرد و افزود: بازیکنان بومی خیبر در این فصل نشان دادند اگر به آنان بها داده شود قادرند دست به کارهای بزرگ بزنند.

وی تأکید کرد: اگر بازیکنان از امکانات حداقلی برخوردار بودند، بی‎شک سال‎های قبل به لیگ دسته اول صعود می‎کردند و با  بازیکنان بومی، خیبر نتایج خوبی خواهد گرفت.

صدرا بیان کرد: تیم ما از لحاظ مدیریتی در این فصل خیلی خوب عمل کرد و همه کارها از روی برنامه پیش می‎رفت و به همه وعده‎ها در زمان‎های تعیین شده عمل می‎شد و تیم مدیریتی خوبی پشت سر خیبر بود.

وی در پایان گفت: امیدوارم مسئولان خیبر را تنها نگذارند، چون موفقیت این تیم شور و شوق خاصی بین مردم به وجود آورده و برای استمرار آن نیاز به حمایت داریم.

با ما مانند طفل سرراهی برخورد می‎کنند

فرزاد بهاری کاپیتان خیبر خرم‏‎آباد نیز از بی توجهی مسئولان نسبت به صعود این تیم به لیگ دسته اول و برگزار نکردن جشن صعود انتقاد کرد.

خیبر خرم آباد

وی با بیان اینکه 14 سال است در فوتبال لرستان حضور دارم، گفت: موقعی تیم نتیجه نمی‎گرفت هیچ‎کسی از مسئولین دور و بر خیبر پیدا نمی‎شد ولی همین که صعود کردیم خیلی‎ها پیدایشان شد.

بهاری با بیان اینکه پس از 12 سال خیبر دوباره به لیگ دسته اول بازگشته و به اعتقاد خیلی از فوتبالی‎ها احیاء شده، تاکید کرد: 83 نیز صعود کردیم ولی چون حمایتی از ما نشد آسانسوری سقوط کردیم.

این مدافع خیبر تصریح کرد: اگر امسال نیز کمکی به تیم نشود مطمئن باشید سقوط می‎کنیم و 20 سال دیگر هم صعودی را نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بازیکنان خیبر مگر چه گناهی کرده‎اند که چوب غیرتشان را می‎خورند، اظهار کرد: درست است همه ما با تعصب و غیرت بازی می‎کنیم ولی تا به کی؟ موقعی از لحاظ مالی تامین نمی‎شویم باید چکار کنیم. به جرأت باید بگویم اگر آقای بهاروند و مسئولین باشگاه نبودند شاید الان خیبری وجود نداشت.

بهاری با قدردانی از پیگیر‎ی‎ها و حمایت‎های استاندار از تیمش ادامه داد: بازیکنان خیبر شغلی جز فوتبال ندارند و بیکار هستند ولی چرا مسئولان استان نسبت به این قضیه بی‎توجه بوده و خود را به خواب خرگوشی زده‎اند. یک ماه از صعود خیبر گذشته نه تنها جشنی که خودشان قول داده بودند برگزار نکردند بلکه یک تشکر خشک و خالی را نیز از ما دریغ کردند.

این بازیکن خیبر با تاکید بر اینکه مسئولان استانداری قول پاداش و قدردانی در صورت صعود به تیم داده بودند(در مراسم ضیافت شام استاندار با اعضای تیم خیبر) را عملی کنند، از مشخص نبودن حامی مالی تیمش انتقاد کرد و گفت: الان خیلی از تیم‎ها در اردوی آمادگی برای حضوری قوی در مسابقات لیگ هستند ولی ما تکلیف‎مان معلوم نیست. شاید خوب نباشد بگویم مسئولین با ما مانند طفل سرراهی برخورد می‎کنند.

وی اذعان کرد: در صورتی که حمایتی از خیبر نشود زندگی 20 بازیکن و خانواده آنها نابود می‎شود و آن وقت چه کسی پاسخگو خواهد بود. اگر تیم بخواهد تنها توسط هیات فوتبال و کمک‎های آقای بهاروند، ولی خسروی و فرزاد کرمی حمایت مالی شود مطمئن باشید به مشکل برخواهیم خورد و نتیجه آن چیزی نیست جز سقوط نماینده لرستان و آن وقت مسئولان باید پاسخگوی این مردم باشند.

برای استمرار موفقیت خیبر نیاز به حمایت داریم

حیدر بهاروند، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال درباره  شرایط فعلی خیبر گفت: متاسفانه برخی‎ها تنها دنبال شایعه‎سازی هستند ولی باید به آنها بگویم که خیبر با بازیکنان بومی و تمام قوا در لیگ دسته اول باشگاه‎های کشور حضور خواهد یافت.

وی در مورد اینکه مسئولین باشگاه، کادر فنی و بازیکنان تیم هیچ گونه کمکی از استان دریافت نکرده‎اند، بیان کرد: اگر کسی می‎خواهد به فوتبال لرستان، خیبر و این بازیکنان جوان کمک کند، بیاید. ما به گرمی دست او را می‎فشاریم و از او استقبال خواهیم کرد و اگر هم متقاضی خرید باشد تیم را به او واگذار خواهیم کرد به شرطی که در خرم‎آباد باقی بماند و اسمش نیز تغییر نکند.

رئیس هیات فوتبال لرستان در ادامه گفت: 15 روز است تمرینات را شروع کرده‎ایم و بازیکنان با تمام وجود در اختیار تیم هستند. سرمربی و کادر فنی قبلی تمرینات را زیرنظر دارند.

بهاروند درباره اینکه خیلی‎ها اعتقاد دارند خیبر نیاز به بازیکنان جدید زیادی برای حضور در لیگ یک دارد، این‎چنین پاسخ داد: سطح فنی خیلی از بازیکنان ما بالاست و خود را در لیگ دسته 2 نشان داده‎اند ولی برای حضور قوی‎تر در مسابقات با نظر کادر فنی چند بازیکن بومی آن هم زیر 30 سال جذب خواهیم کرد.

وی درباره اینکه چرا جشن صعود برای خیبر برگزار نشده است، اظهار کرد: به نظر شما من باید جشن صعود برگزار کنم یا دستگاه‎های اجرایی استان؟ موقعی که پاداش‎های قول داده شده خودشان را هم نداده‎اند چه انتظاری باید داشته باشیم. برخی از دوستان ساکن تهران در پایان بازی با استقلال آبی تهران که منجر به صعود خیبر شد قول پاداش دادند و قرار است با هماهنگی‎هایی که انجام داده‎ایم، این مبالغ به زودی پرداخت شود.

این عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با تاکید بر اینکه تیم‎های لیگ یک فاصله فنی زیادی از هم ندارند، اذعان کرد: نکته مهم در مورد تیم‎ها اختلاف آنها در مسائل مالی است که در بسیاری موارد بر فنی چربش دارد.

بهاروند با بیان اینکه هدف اصلی ما حضور قوی در لیگ 20 تیمه امسال است خطاب به تماشاگران و فوتبال‎دوستان لرستانی گفت: تماشاگران باید سطح توقع خود را پایین بیاورند، هدف‎گذاری و برنامه‎ریزی خیبر حفظ تیم در لیگ و نیم نگاهی هم به نیمه بالای جدول داشتن است.

رئیس هیات فوتبال لرستان با تاکید بر اینکه مطمئن باشید شرایط مالی خیبر نسبت به پارسال و لیگ دسته دوم بهتر خواهد بود، اضافه کرد: استاندار ورزشی و فوتبال‎دوست لرستان تاکنون حمایت و پشتیبانی‎های زیادی از خیبر داشته که جای تقدیر و تشکر نیز دارد و امیدواریم این حمایت‎ها همچنان ادامه یابد.

بهاروند گفت: معاون سیاسی امنیتی استانداری و مدیرکل ورزش و جوانان لرستان پیگیری‎های زیادی برای خیبر داشته‎اند که امیدوارم به سرانجام برسد و زحمات آنها نیز درخور تشکر و تقدیر است.

به هر حال امیدواریم خیبر با سابقه چندین ساله که به عنوان هویت و شناسنامه فوتبال لرستان از آن یاد می‎شود با کمک و حمایت مسئولان ورزش‎دوست  به سرنوشت داتیس، دارتاک، کوثر و حتی گهر، چهار تیم لرستانی منحل شده استان دچار نشود.

گزارش: ابراهیم شریفی/ایسنا

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده