قایقرانی از جمله ورزش‌هایی است که به صورت مستقیم بستگی به وجود آب دارد. مهیا نمودن محل تمرین برای ورزشکاران قایقرانی از جمله عوامل موفقیت این رشته ورزشی محسوب مي‌شود.

کد خبر: ۲۳۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۲

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان، خرم‌آباد که به شهر چشمه‌ها معروف است، اما با وجود داشتن آب‌هاي  فراوان تا کنون نیازهای ورزشکاران قایقراني در اين شهر برآورده نشده است.

در این خصوص یکی از قایقرانان خرم‌آبادی درد دل‌های خود را با در میان گذاشت:
رضا عیدی‌بیرانوند اهل خرم‌آباد است. متولد 1375. وي 6 سال  به صورت مداوم در رشته رویینگ فعالیت دارد، اما به رغم داشتن سابقه‌ي کم در این ورزش توانسته پله‌های ترقی را خیلی زود طی کرده و خود را به تیم ملی برساند.
او در خصوص چگونگی حضورش در اين رشته مي‌گويد: حدود 6 سال قبل به قایقرانی روی آوردم و با تشویق‌ها و حمایت‌های اعضای خانواده این ورزش را تا کنون دنبال کرده‌آم‌.
عیدی‌بیرانوند افزود: سال 90 اولین مسابقه‌ام را در دریاچه آزادی تهران و در رشته کایاک انجام دادم كه مقام چهارمی را کسب كردم. سال 93 نیز در مسابقات قهرمانی کشور که ورزشکاران آسیایی در آن حضور داشتند در رده پنجم قرار گرفتم.
این قایقران لرستانی از حضورش در تیم ملی هم سخن به میان آورد و اظهار داشت: بعد از شرکت در چند مسابقه کشوری و کسب عناوین‌، به اردوی تیم ملی رویینگ دعوت و برای شرکت در مسابقات آسیایی چین‌تایپه انتخاب شدم. در آن بازی‌ها و در مسابقات دو نفره مقام سوم را به ارمغان آوردیم.
قایقرانی لرستان
 
این قایقران ملی‌پوش در خصوص نحوه فعالیت قایقرانی در استان گفت: مسوولان هیات ارتباطات مثبتی با ما دارند و در حد توان‌شان امکاناتی برای ما فراهم کردند اما با توجه به نبود اسپانسر آن طور که باید نتوانسته‌اند امکانات حرفه‌ای برای ما بگیرند. امکانات در‌خور توجهی نداریم‌!
وي در ادامه افزود‌: متاسفانه مسوولان ورزش استان توجه مناسبی به ورزش قایقرانی ندارند. بارها اعلام کردیم که مشکل محل تمرین داریم اما تا کنون نتوانسته‌اند آن را برطرف کنند و همیشه با وعده‌های عمل نشده مواجه هستیم.
رضا با اشاره طول کم دریاچه کیو برای تمرین گفت: برابر استاندارد‌ها و آیین‌نامه‌های فدراسیون‌، طول دریاچه محل تمرین قایقرانان رویینگ نباید کمتر از 2 هزار متر باشد اما تنها محل تمرین ما که دریاچه کیو هست 480 متر طول دارد که تمرین در آن مشکلاتی برای ورزشکار  به دنبال خواهد داشت.  این موارد را به مدیران ورزش استان اعلام کردیم که تا كنون ترتیب اثری داده نشده است.
عیدی‌بیرانوند با ارائه راهکار خود برای حل  مشکل تمرینات گفت: در اکثر استان‌های کشور مسوولان دستگاه ارگومتر برای ورزشکاران تهیه کردند که بهترین وسیله برای تمرین‌، انجام تست و تمرین در خشکی می‌باشد و از آن دستگاه می‌توان در خشکی استفاده کرد زیرا کارایی تمرین در آب یا دریاچه را دارد و بسیار برای ورزشکاران مفید است، اما متاسفانه تنها استانی که این دستگاه را برای قایقرانان خریداری نکردند لرستان است که انتظار می‌رود همانند سایر استان‌ها‌، مدیریت ورزش لرستان این دستگاه‌ها را خریداری نمایند.
وي اذعان داشت: در استان‌های همسایه ما مانند همدان به جز این که ورزشکاران در سدها تمرین می‌کنند، چندین دستگاه ارگومتر در اختیار دارند که باعث انگیزه زیاد ورزشکاران و پیشرفت آن‌ها در ورزش کشور خواهد شد.
اين قایقران لرستانی در پایان گفت: از نظر تجهیزات و همچنین رختکن‌ها همه روزه با مشکل مواجه هستیم که انتظار می‌رود مسوولین ورزش استان با همکاری هیات قایقرانی در جهت بازسازی امکانات و رفع مشکل رختکن ورزشکاران گام‌های اساسی بردارند.
 
سید احمد موسوی
 
انتهای پیام/ 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده