گفت و گوی اختصاصی با عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد به مناسبت روز شورا؛

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد گفت: یکی از بهترین افتخاراتم حضور در دفاع مقدس بود و به استاندار لرستان پیشنهاد می‌دهم شورای عالی ورزش لرستان را فعال کند.

کد خبر: ۲۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان، به مناسبت فرا رسیدن نهم اردیبشت ماه روز شورای اسلامی شهر و روستا با "جافر وفایی" یکی از چهره‌های ورزشی شورای شهر خرم آباد گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه تقدیم حضورتان می‌شود:

چگونه به فعالیت‌های ورزشی روی آوردید؟

از همان دوران راهنمایی به فوتبال رفتم و بعد از مدتی توانستم در فوتبال آموزشگاه‌ها خرم‌‌آباد به عنوان دروازه‌بان شرکت کنم( آن زمان محل تمرینات و مسابقات ما همین مکان احداث برج های 2 قلوی در میدان کیو خرم‌آباد بود) و بعد از که وارد نظام شدم ابتدا به ورزش کشتی و بعد به سمت ورزش‌های رزمی علاقه‌مند شدیم. با شروع جنگی تحمیلی عراق علیه ایران، به اهواز اعزام شدیم و در آن جا بیشتر به سمت تکواندو رفتم. تکواندو را جدی تر از بقیه رشته‌ها گرفتم و در سن 27 سالگی توانستم به تیم ملی کشورمان نیز دعوت شوم.

چرا تکواندو را انتخاب کردید؟

ورزش تکواندو یک ورزش با انظباط، تمیز و نسبت به سایر ورزش ها سالم تر و بدون حاشیه است. ضمن این که تکواندو ایران همواره از قطب‌های اصلی این رشته در جهان است.

زندگی ورزشی چگونه است؟

ورزش خودش یک زندگی است. هر کس بخواهد در زندگی موفق باشد باید به حرف رهبری لبیک بگوید که می‌فرماید، جوانان باید تهذیب، تحصیل و ورزش را در سرلوحه کاری خودشان قرار دهند. اولین افتخارم این است که در جنگ تحملی شرکت کردم و توانستم به همراه سایر رزمندگان جلوی زیاده خواهی دشمنان را بگیرم و دومین افتخار این است که یک ورزرشکار هستم. فضای معنویتی که بر تکواندو بود در خودم نیز پرورش دادم، الان نیز بسیازی از موفقیت هایم را مدیون ورزش، مخصوصاً تکواندو هستم.

 

چقدر ورزشی بودن شما تاثیر داشت که مردم خرم‌آباد به شما اعتماد کردند؟

به نظر من دو عامل وجود داشت که بنده توسط مردم به شورای اسلامی شهر خرم‌آباد راه یابم. اول، ایثارگری و جانباز بودنم بود و دوم اینکه از جامعه ورزش استان به شمار می‌رفتم و مردم و جوانان با ما شناخت نسبی داشتند، از همین رو هم با مشکلات آن‌ها نیز به واسطه این که در دانشگاه مدرس هستم آشنا بودم و توانستم به شورا با هزینه کمتری نسبت به سایر عزیزان راه یابم.

هنگام تبلیغات به مردم وعده ورزشی نیز دادید؟

بله- اصلی ترین وعده‌ام ابتدا ایجاد آسایش و رفاه برای مردم خرم‌‌آباد بود که قول دادم تا حد توان یک مبلمان شهری را نیز در شهر با کمک سایر عزیزان ایجاد کنیم و سپس ورزش را نیز در شهر توسعه بدهیم.

وعده دادم که ورزش در پارک‌ها توسعه پیدا کند، وعده دادم ورزش در محلات رونق بگیرد و این که بتوانیم جشنواره های مختلفی را نیز برگزار کنیم.

تا چه اندازه‌ توانسته‌اید وعده‌های ورزشی تان را عملی کنید؟

الان هر پارکی کوچک یا بزرگی را که در خرم‌آباد می بینید ست لوازم ورزش در آن نصب شده است. ضمن اینکه خبری خوشی را که بدهم این است که هفته آینده سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری خرم‌آباد رسماً با معرفی مدیر آن آغاز به کار خواهد کرد.  همچنین توانسته‌ایم در این مدت دوجشنواره ورزشی را با کمک شهرداری و شورای شهر برگزار کنیم و سعی می کنیم که این را ادامه بدهیم.

در بحث زیر ساخت‌ها مقرر شده در مجموعه" برج های کیو" توسط پیمانکار و از سهم خودش 1300 متر فضای ورزشی ایجاد کند. سالن ورزشی پارک نسترن افتتاح شده است و تلاش می‌کنیم بخشی از زمین‌های داخل شهر که مالکیت آن‌ها در اختیار شهرداری است را برای احداث سالن‌های ورزشی در نظر بگیریم.

جافر وفایی|پایگاه خبری تحلیلی ورزش لرستان

پیشنهادهای ورزشی شما به استاندار لرستان، مدیر کل اداره ورزش و جوانان لرستان و شهردار خرم‌آباد چیست؟

ابتدا از استاندار لرستان می‌خواهم که شورای عالی ورزش را در استان فعال کند، سپس مدیران دستگاه‌های اجرایی را ایجاب کند تا در استان زیر ساخت‌های ورزشی بیشتری احداث کنند. از مشاوران ورزشی که در استان هستند و با مشکلات ورزش استان بیشتر آشنا هستند،استفاده کند. ضمن اینکه از اتاق فکر شورای شهر خرم‌آباد نیز استفاده کند.

به مدیر کل ورزش و جوانان لرستان نیز پیشنهاد می‌کنم، تعامل بین دستگاه‌های اجرایی را در بحث ورزش برقرار کند. از مشاوران عالی و با تجربه و دلسوز ورزش استفاده کند؛ رایزنی با مسئولان اجرایی و جذب سرمایه گذار را نیز در اولویت خود برای حمایت از ورزش لرستان قرار دهد.

از شهردار خرم آباد نیز انتظار دارم، به ورزش محلات بیشتر توجه کند،  تا حدی که امکان دارد از جامعه ورزش حمایت مالی کند و به برنامه‌های ورزشی صبگاهی اهتمام بیشتری بورزد.

به نظر شما چه عاملی باعث شده است که ورزش لرستان هم اکنون با مشکلاتی مالی فراوان، ضعف زیر ساخت‌ها و مشکلات دیگری، دست و پنجه نرم کند؟

چیزی که مسلم است این که اداره ورزش و جوانان لرستان به تنهایی قادر به کنترل تمام امورات ورزشی لرستان نیست. اصلاً هم نباید به شکلی باشد که یک اداره تنها متولی ورزش باشد، آن هم ورزش و جوانان لرستان که خیلی محروم است.

الان نزدیک به 50 هیات ورزشی زیر نظر ورزش و جوانان فعالیت می‌کند. این اداره با شرایط موجود حتی نمی‌تواند اعتبار کامل 10 هیات را تأمین کند، در تکواندو که من رییس هیات استان هستم در سال گذشته 26 اعزام به مسابقات کشوری داشته ایم که به طور میانگین برای هرکدام از اعزام‌ها پنج میلیون تومان هزینه شده است. یعنی هر هیات فقط برای اعزام به مسابقات کشوری نزدیک به 150 میلیون می‌خواهد. حال سایر هزینه ها به کنار......

سایر ادارات و دستگاه‌های اجرایی نیز باید وارد شوند و گوشه‌ای از این ورزش را بلند کنند. همه کمک کنند تا ورزش لرستان که سرشار از پتانسیل است، بیشتر شکوفا شود.

نکته دیکری که خیلی تاثیر گذار است، باید مدیریت در ورزش لرستان تداوم داشته باشد. هیچ مدیر کل اداره‌ای نمی‌تواند در دو سال معجزه کند. هنوز مدیریت جدید به یک سال نرسیده می‌گویند باید برود. در کجا با ورزش این گونه رفتار می‌شود؟ ابتدا باید مدیر قوی انتخاب شود و بعد باید او را تقویت و حمایت کنند.

مدیری که پشتوانه ندارد و هر روز زمزمه برکناری آن وجود دارد، میل به کار کردن ندارد و این یکی از آفت‌های اصلی ورزش لرستان است.

مشکل دیگر ورزش استان، برخی آقایان هستند که وقتی وزیر ورزش را می‌بینند به دنبال سهم خواهی‌های شخصی و زیر آب زدن مدیر ورزش استان هستند که از ادوار گذشته تا به کنون ادامه داشته است. وقتی ورزش لرستان پیش وزیر یا معاونان آن اعتبار خود با برخودهای سلیقه‌ای بعضی افراد از دست بدهد؛ دیگر آن وزیر و زیر مجموعه‌اش اهمیتی به ورزش ما نخواهند داد.

قبل از ورود تان به شورای شهر در مصاحبه‌‌ با یکی از نشریات استان عنوان کردید که ورزش در بین مسئولان استان بیگانه است، الان هم این اعتقاد را دارید؟

خیر- ورود چهرهای ورزشی به جمع اعضای شورای اسلامی شهر خرم‌آباد دیدگاه مسئولان استان را نسبت به ورزش تغییر داد، به عنوان مثال بگویم که رییس فدارسیون تکواندو وقتی به خرم‌آباد آمد، نماینده ولی فقیه در لرستان با او ملاقات یک ساعته داشت، حتی استاندار نیز با روسای فدراسیون‌ها که به لرستان می‌آیند جلسات خوبی و مفصلی برای حل مشکلات ورزشی استان دارد. این نشان می‌دهد دیدگاه بین مسئولان نیز به ورزش بهتر شده است. البته کافی نیست اما نسبت به گذشته خیلی بهتر است.

صحبت پایانی شما...

امیدوارم ورزش در لرستان به جایگاهی برسد که این مشکلات امروز را کمتر داشته باشند و ورزشکاران بدون دغدغه به فعالیت خودشان ادامه بدهند.

 گفت و گو: میلاد فاضلی

 

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
2
0
فقط خودخواهی و تمجید از خود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده