فوتبال خرم‌آباد در سال‌های اخیر کمترین پیشرفت را داشته است، به طوری که این روزها از گذشته درخشان خود فاصله گرفته است.خیلی ها روزهای خوب فوتبال استان در دهه 60 را به یاد دارند؛ سال‌هایی که تیم فوتبال خیبر خرم‌آباد به عنوان یکی از تیم‌های شگفتی ساز کشور لقب گرفت.

کد خبر: ۲۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ورزش لرستان کسب عنوان نایب قهرمانی جام حذفی فوتبال کشور و شکست تاریخی پرسپولیس تهران از خاطرات به یاد ماندنی تیم ریشه دار شهر خرم‌آباد بود.

با افول خیبر دوران افت فوتبال خرم‌آباد هم آغاز شد. این موضوع حکایت بسیار تلخی برای فوتبال دوستان در خرم‌آباد به وجود آورد. بعد از آن دوران طلایی هر چه کردیم، نتوانستیم به روزهای خوش گذشته برگردیم.

برای برگشتن به روزهای خوش گذشته راه درازی در پیش است و همچنین موانع بسیاری در این عرصه وجود دارد.  اما به راستی چه عواملی رونق فوتبال در این دیار را کمرنگ تر از گذشته کرده و برای تجربه روزهای خوب گذشته چه باید کرد؟

برای بررسی علل افت و نتیجه نگرفتن فوتبال خرم‌آباد پای صحبت جمعی از مسئولان و مربیان بومی می‌نشینیم. 

عمده مشکلات فوتبال خرم‌آباد 

رئیس هیأت فوتبال خرم‌آباد بیان کرد: نبود اسپانسر مالی، سرمایه‌گذاری نکردن روی رده‌های سنی پایه، خروج بازیکنان مطرح از استان و نبود امکانات زیرساختی مهم ترین مشکلاتی هستند که فوتبال استان با آنها مواجه بوده است. اگر بخواهیم در فوتبال پیشرفت کنیم باید این مشکلات را به حداقل برسانیم.

«ولی الله خسروی» افزود: هیأت فوتبال خرم‌آباد به صورت اختصاصی زمین چمنی در اختیار ندارد و یکی از کارهایی که اداره ورزش و جوانان باید انجام بدهد این است که چمن‌های مجموعه تختی را به صورت رایگان به این هیأت واگذارکند. 

وی ادامه داد: هیأت فوتبال استان ماهیانه یک میلیون و 800 هزار تومان بابت اجاره این چمن‌ها به اداره ورزش و جوانان پرداخت می‌کند . 

تبدیل زمین‌های فوتبال به مناطق مسکونی 

رئیس هیأت فوتبال خرم‌آباد گفت: متاسفانه‌اند ک زمین‌های فوتبال شهر خرم‌آباد تبدیل به مناطق مسکونی- تجاری و اداری شده‌اند.  خسروی اضافه کرد: 25سال پیش که جمعیت شهر خرم‌آباد 200 هزار نفر بود، 20 زمین فوتبال وجود داشت، ولی در حال حاضر با وجود جمعیتی نزدیک به 700هزار نفر خرم‌آباد تنها 2 زمین چمن فوتبال دارد.

محل ساخت برج‌های کیو، یکی از زمین‌های فوتبال در خرم‌آباد بوده است که هم اکنون بزرگترین برج مرکز لرستان، در آن ساخته می‌شود| پایگاه خبری تحلیلی ورزش لرستان

وی ادامه داد: زمین‌های فوتبال پشته حسین آباد، خیرآباد، پامنار، کوروش(سه راه اسدآبادی)، کیو و دره گرم همگی بر اثر ضعف مفرط مسئولان ورزش استان تبدیل به مناطق مسکونی شده‌اند و این موضوع بدون شک بزرگ ترین ضربه را به فوتبال استان زده است. 

وضعیت نامناسب فوتبال پایه در استان 

خسروی اضافه کرد: در خرم‌آباد استعدادهای بسیار خوبی داریم، ولی به علت نبود کادرهای استعداد یاب و نبود مدارس فوتبال حرفه ای، شرایط معرفی و پیشرفت این استعدادها مهیا نیست. 

وی بیان کرد: این بازیکنان تا 13سالگی که سن قانونی مدارس فوتبال است در شهرها و زمین‌های نامناسب فعالیت می‌کنند و بعد از13 سالگی هم دیگر شرایط برای پیشرفت این بازیکنان مهیا نیست که به نوعی یک فرصت سوزی در استعدادهای این استان شکل می‌گیرد. 

لیگ‌های استان؛ محلی برای کشف استعدادها 

مسئول برگزاری لیگ‌های پایه استان هم در این خصوص گفت: با توجه به این‌که لیگ‌های استان می‌توانند منبع خوبی برای پرورش استعدادهای فوتبالی لرستان باشند، تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم که این ظرفیت را با کیفیت مطلوب سرپا نگه داریم. 

«اسماعیل طولابی» ادامه داد: مشکل اصلی که در لیگ‌های استان وجود دارد، کمبود بودجه است.  وی افزود: ما مجبوریم که هزینه برگزاری مسابقات لیگ‌های استان را از تیم‌های شرکت‌کننده دریافت کنیم که البته به هیچ وجه این هزینه‌ها جوابگوی نیازها نیست. 

طولابی اضافه کرد: تامین محل مسابقه، هزینه‌های داوران، هزینه ناظران مسابقات و هزینه‌های جانبی بخشی از هزینه‌های مورد نیاز برای برگزاری لیگ‌های استانی است. 

نیاز به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فوتبال 

طولابی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات فوتبال در لرستان این است که بخش خصوصی به صورت نیم بند هم در این عرصه ورود پیدا نمی‌کند. 

وی افزود: وقتی سرمایه‌گذار در عرصه فوتبال به خوبی هزینه کند، یک سرمایه‌گذاری دوجانبه انجام داده است که هم به فوتبال استان کمک کرده و هم با برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند هزینه‌های صرف شده را به صورت تصاعدی به دست آورد. 

مربی‌ها در خرم‌آباد بدون حقوق کار می‌کنند

  یکی از مربیان جوان فوتبال خرم‌آباد در خصوص مشکلات فوتبال استان نیز گفت: نبود امکانات مالی برای مربیان یکی از علل پیشرفت نکردن فوتبال استان است. 

«وحید مصطفوی» ادامه داد: مربی به عنوان معلم باید تا حدودی نیازهای مالی اش برطرف شود که بتواند تمام توان خود را برای یادگیری شاگردانش بگذارد.  وی افزود: مربیان فوتبال استان از کمترین حمایتی برخوردار نیستند، به طوری که خیلی از این مربیان بدون دریافت حقوق و فقط به عشق ورزش فوتبال کار می‌کنند. 

مصطفوی در ادامه افزود: این موضوع در میان مدت باعث دلسردی این قشر زحمتکش فوتبال شده و کارآیی آنها را به پایین ترین حد می‌رساند. 

ایجاد زیر ساخت‌ها 

یک کارشناس فوتبال نیز در این باره گفت: ایجاد زیرساخت‌ها نقش مهمی در پیشرفت فوتبال استان دارد. استعدادهای پایه و دانش روز مربیان فوتبال، یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها محسوب می‌شوند.

«علی تیموری» افزود: ارتقای سطح دانش مربیان با برگزاری کلاس‌های آموزشی و با حضور اساتید کشوری و بین المللی به عنوان یکی از زیرساخت‌ها می‌تواند در پیشرفت فوتبال استان موثر باشد.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی‌های کاربردی و استفاده از مربیان کارآزموده بین المللی می‌توان گام بزرگی در مسیر کشف و شکوفایی استعدادها برداشت که این موضوع نیازمند نگاه ویژه مسئولان استان به ورزش فوتبال است. 

لزوم افزایش اعتبارات 

این کارشناس فوتبال اضافه کرد: یکی از ظرفیت‌های خوبی که امید به پیشرفت در فوتبال استان را زنده می‌کند ، وجود یک مدیر ورزشی از اهالی فوتبال استان در راس هیأت فوتبال لرستان است. 

تیموری ادامه داد: همایون بهاروند از مدیرانی است که هم به عنوان فوتبالیست، مربی و مدیر ورزشی تمام‌رده‌ای فوتبال لرستان را تجربه کرده و به زیر و بم تمام مسائل فوتبال در استان اشراف دارد.  وی اظهار کرد: اگر اعتبارات این حوزه پرطرفدار تاحدودی افزایش یابد، افق‌های روشنی برای فوتبال استان پیش بینی می‌شود./ منبع: همشهری

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۵
0
1
یک زمین فوتبال نیز در جنب استخر شنا جهادگران است که جوانان همه روزه در زمین خاکی فوتبال میکنند. حیف از این جوانان حیف از برخی از مسئولان لرستان که اصلاً به فکر رفع مشکلات ورزشی نیستند.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده