هفته گذشته رییس هیات دوچرخه‌سواری لرستان در فضایی انتقادی و اعتراض انتخاب شد.

کد خبر: ۲۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۳

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان، مجمع انتخابات هیات دوچرخه‌سواری استان با حضور رییس فدراسیون دوچرخه‌سواری، مدیرکل ورزش استان‌، معاونت ورزشی و رئيس حراست اداره کل و اعضای مجمع انتخابات دوچرخه‌سواری لرستان برگزار شد و 4 کاندید به نام‌های بابک فرزاد رییس قبلی هیات استان، حميدرضا یاری رییس هیات دوچرخه‌سواری خرم‌آباد، فرهاد یاوری عضو کمیته کوهستان فدراسیون و رئيس سابقه يأت دوچرخه‌سواري لرستان و وحيد فلاحی رییس هیات ازنا در جلسه حضور داشتند.

روند برگزاری مجامع هیاتهای ورزشی

در ابتدای این جلسه مدیرکل ورزش لرستان گفت: از اولویت‌های کاری ما برگزاری مجامع هیات‌های ورزشی استان است که تعداد زیادی از هیات‌ها را تا کنون تعیین تکلیف کردیم و تا به امروز همه انتخابات با کمک همکاران به موقع و سالم برگزار شدند‌.

علي‌ياور عزیزپورفرد گفت: طبیعی است که در انتخابات دوچرخه‌سواری که 4 کاندید حضور دارد، یک نفر برنده خواهد شد و 3 نفر دیگر کنار خواهند رفت. اين افراد در بخش‌های دیگری به مجموعه دوچرخه‌سواری کمک خواهند کرد و ما به عنوان مسوول ورزش استان هیچ موضعی نسبت به هیچ کاندیدی نداشته و نداریم و خیلی برای ما تفاوت ندارد که چه کسی رییس هیات شود.

وی افزود: ممکن است کاندیدايی فضا را به سمتی ببرد که گمان کنند انتخابات مهندسی می‌شود اما این چنین نیست و ما کاملاً بی‌طرف هستیم، لذا هر کسی مسوول هيأت شود بایستی به توسعه و پیشرفت این ورزش در همه‌ي استان کمک کند.

احداث پیست دوچرخه‌سواری در استان

در ادامه نوبت به رییس فدراسیون رسید كه در سخنانش گفت: دوچرخه‌سواری لرستان از بهترین استان‌های کشور است؛ تعامل بسیار خوبی بین ما و ورزشکاران این استان برقرار است و ظرفیت‌های خوبی برای ارتقا این ورزش در استان وجود دارد که بایستی از همه آن‌ها جهت رشد ورزش استفاده نمود.

خسرو قمری گفت: توقع داریم رییس جدید هیات استان با رایزنی با آموزش وپرورش بحث استعدادیابی را در دستور کار قرار دهد و در بخش قهرمانی همه رشته‌های دوچرخه‌سواری را با جدیت بیش‌تری فعال نمایند.

 رییس فدراسیون دوچرخه‌سواری با یاداوری طرفیت بالای بانوان دوچرخه‌سوار لرستانی ادامه داد: ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی در بانوان سراغ داریم و یکی از کارهای هیات جدید توجه و اهمیت دادن به بانوان این استان است.

 قمری اظهار داشت‌: یکی از برنامه‌هایی که پی‌گیر آن هستیم احداث پیست‌های استاندارد دوچرخه‌سواری است؛ بنا داریم در سطح کشور 10 پیست احداث نماییم که  قطعاً یکی از این 10 پیست در لرستان احداث خواهد شد.

 وی با اشاره برگزاری مجمع انتخابات هیات لرستان افزود: در برگزاری مجامع انتخابات هیات استان‌ها تا کنون کم‌ترین تنش‌ها را داشتیم و انتظار داریم انتخابات هیات لرستان نیز همچون سایر استان‌ها بدون هر گونه چالشی برگزار گردد.

قمری در پایان گفت: هر کسی از نحوه عملکرد هیات قبلی اعتراض و گله‌مندی دارد بعد از برگزاری انتخابات‌، همه مطالب و مسائل را بیان كند. ما آمادگی هر گونه کمک به این ورزش را در لرستان داریم و در نهایت هر کدام  از عزیزان رییس شود موظف است همه استان را در نظر گرفته و به توسعه همه شهرستان‌ها  توجه نماید.

انتقادات صریح و شفاف از هیات قبلی

سپس نوبت به کاندیداها رسید. قرار شد هر نامزد برنامه‌های خود را ارائه دهد اما نارضایتی و اعتراض آن‌قدر زیاد بود که 3 نفر از نامزدها به بیان نارضایتی از عملکرد گذشته هیات و همچنین معلوم بودن نتیجه انتخابات پرداختند!

حميدرضا یاری رییس هیات شهرستان خرم‌آباد و نامزد احراز ریاست هیات لرستان در ابتدا با اعلام نارضایتی از وضع موجود دوچرخه‌سواری در استان گفت: در 4 سال گذشته فعالیت آن‌چنانی نداشتیم، فضای حاکم بر دوچرخه‌سواری در استان طوری بود که اجازه فعالیت به ما و شهرستان‌ها داده نشد و فایده‌ای هم ندارد در مورد آن صحبت کنیم، ولی حالا که رییس فدراسیون آمده، حداقل باید حرف‌های ما را بشنود تا متوجه گردد که چه دردها و رنج‌هايي را در دوچرخه‌سواری کشیده و تحمل می‌کنیم‌.

وي گفت: آقای قمری شما باید به ما پاسخ بدهید که چرا فضای هیات استان به شکلی  بوده که اجازه حضور در هیچ مسابقه‌ای را نداشتیم‌؟

در این لحظه رییس فدراسیون به یاری رییس هیات خرم‌آباد متذکر می‌شود که فقط برنامه‌های پیشنهادی خود را بیان بفرمایید اما رییس هیات خرم آباد به انتقادات خود ادامه داد و گفت: اگر هم در این چندسال برنامه‌ای برگزار کردیم به صورت میان‌بر و ارتباط مستقیم با فدراسیون بوده وگرنه متاسفانه هیچ تعاملی هیات استان که در بروجرد بوده با ما نداشته است! شما می‌دانید در این چندسال گذشته اجازه رقابت در هیچ رشته‌ای از دوچرخه‌سواري را نداشتیم و صرفاً این ورزش مختص شهر بروجرد بوده است؟

 یاری که دل پری از رئيس هیات استان داشت ادامه داد: با هزاران مشکل باشگاهی را در خرم‌آباد تاسیس کردیم اما هیات استان اجازه حضور در هیچ مسابقه‌ای به ما نمی‌داد! 

(تذکر مجدد رییس فدراسیون بر عدم بیان انتقادات) اما یاری باز هم از سخن گفتن خود کوتاه نیامد و اشاره‌ای به کنار رفتن دوچرخه‌سواران خرم‌آبادی کرد و اظهار داشت: فقط در کارکرد 6 ماه 2 دوچرخه سوار به نامهای محمد سوری و حسين کاظمی را به مسابقات ملی و المپیاد ایرانیان و حضور در مسابقات باشگاهی معرفی کردیم اما الان کجایند؟ چرا یک به یک دوچرخه‌سواران این شهر عرصه را ترک کردند؟ متاسفانه نگاه دوچرخه‌سواری، در شهر بروجرد محدود شد و بقیه شهرهای استان نادیده گرفته شده و اعضای مجمع انتخابات نیز جهت‌دار به نفع ایشان (بابک فرزاد) چينش و مستقر شده و نتیجه انتخابات از هم‌اكنون مشخص است! ان‌شاالله طوری عمل شود که نارضایتی‌ها روز به روز کم‌تر شود نه این که هر روز نارضایتی و نقدها بیش‌تر شود.

ناکارآمدی در فعال نمودن هیات شهرستان‌ها

در ادامه وحيد فلاحي رییس هیات دوچرخه‌سواری ازنا هم به بیان مشکلات پرداخت و گفت: متاسفانه نوع رفتار و ادبیات کلامی در هیات دوچرخه‌سواری استان درست نیست و نبایستی رفتارها به صورت طلبکارانه باشد؛ در این خصوص حرف‌های زیادی برای بازگو کردن هست فلاحی گفت: تعامل باید با همه شهرهای استان صورت گیرد خرم‌آباد به عنوان مرکز استان حداقل 10 دوچرخه‌سوار تاپ داشته که خودم آن‌ها را می‌شناختم و با آن‌ها کار کردم، ولی در این چند سال به گونه‌ای عمل شده که مرکز استان در حال حاضر يك دوچرخه‌سوار هم ندارد و همگی کنار زده شدند در دیگر شهرستان‌ها هم دورود و الیگودرز که اصلاً  فعالیت آن‌چنانی ندارند.

وي افزود: ما وقتی مرکز استان را قوی نکنیم نباید انتظار داشته باشیم ورزش استان رشد کند؛ من یک سوال دارم اگر همین 4 نفر قهرمان كه در جلسه حضور دارند به هر دلیلی از دوچرخه‌سواری کنار بروند، تکلیف دوچرخه‌سواری استان چه می‌شود‌؟ آیا به راحتی دوچرخه‌سواری لرستان تعطیل نمی‌شود؟!

رئيس هيأت دوچرخه‌سواري ازنا تصريح كرد: بیاییم گزارش عملکرد بدهیم تا مردم متوجه شوند كه در این چند سال شاید هیچ دوچرخه‌سوار جدیدی را پرورش ندادیم!

فلاحي در ادامه با اشاره به عدم تلاش رئيس هيات برای احداث خانه دوچرخه‌سواری استان گفت: یکی از ضرورت‌های ما در دوچرخه‌سواری احداث خانه دوچرخه‌سواری بوده آیا  این کار انجام شده‌؟

وي با انتقاد از عدم معرفی مربيان استان استان برای گذراندن دوره‌های آموزشی اذعان کرد: کلاس‌های آموزشی و مربی‌گری یا داوری باید برای همه استان باشد، دلیلی ندارد چون من رییس هیات استان هستم افراد خانواده‌ام را (برادرم‌، خواهرم‌، پسر خواهرم‌، دوستم و ...) را  به کلاس‌ها معرفی کنم!

فلاحي بيان داشت: حق و سهمیه کسانی که عمری در این ورزش بوده و هستند چه می‌شود‌؟ آیا تا کنون توانسته‌ایم دوچرخه‌سواری را در همه شهرها فعال کنیم؟ متاسفانه ما شاهد سوءاستفاده در معرفی قهرمانان به فدراسیون بودیم. برادر رییس هیات استان(بهروز فرزاد)  به واسطه چه  کسانی مربی تیم ملی شده‌؟ مگر این قهرمانان حاضر در تیم ملی همگی اهل بروجرد بودند که شما در فدراسیون گفتید همگی اهل بروجرد هستند و امتیاز خودتان را که مربی‌گری تیم ملی بوده گرفتید؟ آیا اگر واقعیت را می‌گفتید شما را به تیم ملی می‌بردند؟ آیا فرزین عرب، سید علی رضوی و شهاب جديدالاسلام اهل بروجرد بودند یا ازنا؟

در ادامه، روند جلسه طوری پیش رفت که فضای انتخابات زیر سایه‌ي انتقادات از رییس هیات قبلی قرار گرفت و بیش‌تر جلسه شکل انتقاد‌، اعتراض  و تلخی به خود گرفت و بغض‌هاي چند ساله‌ي جماعت دوچرخه‌سواري ساير شهرهاي استان تركيد.

اعتراض به افراد رای دهنده و قصد ترک جلسه

 فرهاد یاوری نیز یکی دیگر از کاندیداهای احراز رییس هیات استان که 35 سال سابقه حضور در دوچرخه‌سواری و مسوول کمیته کوهستان فدراسیون دوچرخه‌سواری را در کارنامه دارد به بیان مشکلات این ورزش در استان پرداخت و گفت: همیشه این هیات برای انتخابات دچار مشکل بوده الان این انتخابات با یک سال تاخیر در حال انجام است. دور گذشته نیز به همین شکل بود به هرطریق هر کسی مسوولیت قبول مي‌کند باید هزینه نماید و اسپانسر قوی برای این ورزش به کار گیرد و دلیلی ندارد منتظر نشست تا کمک‌های اداره کل یا فدراسیون برسند. بنده اگر آمدم هم تجربه این کار را دارم و هم می‌توانم هزینه‌ها را تقبل کنم چون سال‌های سال است با این ورزش سروکار دارم.

 یاوری در ادامه با اشاره به وجود تنش‌ها و چال‌شهای این ورزش گفت: اگر سالانه مجمعی برگزار شود مشکلات مطرح می‌گردد و ضعف‌ها و معضلات کاری را خواهیم گفت، اما متاسفانه هیچ مجمع سالانه‌ای برگزار نشده و امروز برای رای‌گیری گرد هم آمدیدم! یک نفر برنده می‌شود و مسلم است چون منتقدین زیاد هستند و تنش به وجود آمده امکان تعامل و کار کردن با هم وجود ندارد و هیچ کمکی به این ورزش نخواهد شد و کما فی سابق اکثر شهرستان‌های ما غیرفعال یا تعطیل می‌شوند به جز بروجرد!

پیشکسوت دوچرخه‌سواری استان با انتقاد از اعضای حاضر در مجمع انتخابات اظهارداشت: دور گذشته نیز بنده کاندید شدم، لیست ارائه دادم که فدراسیون لیست را پذیرفت اما اداره ورزش استان لیست را نپذیرفت گفتیم دور بعدی خواهیم آمد، اما در حال حاضر نیز با توجه اعضای حاضر در مجمع کاملاً مشخص است چه کسی رییس هیات خواهد شد چون چینش اعضا مربوط به خانواده‌ي رییس هیات قبلی (فرزاد) هستند به همین دلیل رقابت در این انتخابات و رقابت معنایی ندارد و بنده انصراف می‌دهم و جلسه را ترک خواهم کرد.

 در این لحظه مدیرکل ورزش استان و رییس فدراسیون در سخنانی ضمن دعوت کاندیداها به حفظ آرامش جلسه،  از یاوری خواستند جلسه را ترک نکند و حضور داشته باشد.

توضیح در خصوص روند برگزاری مجمع

رام ملوکی مسوول امور مجامع هیات‌های ورزشی توضیحاتی در خصوص مجمع دوچرخه‌سواری داد و گفت: مجمع انتخابات هیات دوچرخه‌سواری استان کاملاً قانونی است و هیچ مشکلی ندارد. اگر مشکلی در چینش اعضای این هیات وجود داشته باشد مربوط به  مدیریت‌های قبل ورزش استان است و اگر کسی قصد انصراف دارد می‌بایست کتباً انصراف خود را ارائه دهد.

در ادامه یکی دیگر از مسوولین هیات شهرستان‌های استان ضمن تایید همه انتقادات از عملکرد هیات قبلی از بی‌توجهی و بی‌اهمیتی هیات استان نسبت به دوچرخه‌سواری شهر تحت مسوولیتش به شدت انتقاد نمود.

همچنین 2 نفر از قهرمانان از جمله آروين معظمي‌گودرزي دارنده نشان نقره بازي‌هاي آسيايي نیز با بیان سخنانی گله‌مندیخود را به مسوولان ورزش استان و هیات دوچرخه‌سواری ابراز نمودند.

دفاع از عملکرد هیات 4 ساله

بابک فرزاد رییس هیات قبلی و کاندیداي احراز رباست هیات استان در پاسخ به انتقادات گفت: باعث افتخار است که از سال 61 تا به حال خودم و خانواده‌ام در دوچرخه‌سواری فعالیت می‌کنیم. حدود 5 سال گذشته اگر آمدم مسوولیت گرفتم هیات مسوول نداشت و کسی مسوولیت قبول نمی‌کرد.

وي افزود: سال 88 مسابقات انتخابی استان را زیر سایه مدیر کل وقت (سالاروند) برگزار کردیم و نفرات برگزیده را به مسابقات اعزام کردیم در آن سال‌ها که کار می‌کردیم وضعیت مالی خوب بود و کسی اعتراضی نمی‌کرد الان که وضعیت مالی خوب نیست دوستان انتقادات و گلايه دارند.

 فرزاد گفت: همه هزینه‌های هیات  استان را خودم با کمک از خانواده‌ام پرداخت کردم و هیچ نفع شخصی تا کنون در این هیات نداشتم؛ اخوشبختانه ورزشکاران ما با ورزشکاران تبریز، اصفهان‌، تهران و یزد رقابت می‌کنند كه نتيجه‌ي نتیجه تلاش و فعالیت ورزشکاران بوده و ما نیز در کنار آن‌ها از ارائه‌ي هیچ کمکی دریغ ننمودیم.

 رییس هیات استان در ادامه افزود: هر زمانی هر کدام از دوستان و همکاران نفری را معرفی کردند در حد توان در خدمت‌شان بودیم و کوتاهی نکردیم، مسوولان ورزش شهرستان بروجرد کمک کردند ورزشکاران ما را تشویق کردند و افتخار کسب کردند، لذا انتظار داریم دیگر همکاران نیز خودشان پیش‌قدم می‌شدند و ما  را کمک می‌کردند اگر در حال حاضر من بازخواست می‌شوم صرفاً به خاطر مسائل مالی است. در این فرصت نیز اعلام می‌کنم اگر رای بیاورم هیچ قولی نخواهم داد فوقش بتوانم وضع موجود را حفظ کنم.

پیش‌داوری‌ها  درست از آب درآمد!

بعداز 3 ساعت جر و بحث و بیان دیدگاه‌ کاندیداها، نوبت به رای‌گیری رسید و گمانی‌زنی‌ها و پیش داوری‌های کاندیداهای معترض به واقعیت پیوست و بابک فرزاد با کسب 9 رأی مجدداً رییس هیات دوچرخه‌سواری استان شد.

وحید فلاحی رییس هیات ازنا که حداقل 3 ملی‌پوش ازنایی را به فدراسیون معرفی نموده تنها يك رای‌، یاری رییس هیات شهرستان خرم آباد که بیش از 30 سال سابقه کار در هیات را دارد تنها يك رای و فرهاد یاوری عضو کمیته کوهستان فدراسیون که البته قرار بود انصراف دهد و جلسه را ترک کند و با اصرار مسوولان در جلسه ماندنی شد 5 رای کسب نمود!

توضیح رییس فدراسیون

بعداز برگزاری انتخابات‌، رییس فدراسیون‌، رییس جدید هیات دوچرخه‌‌سواری استان را موظف کرد ظرف 3 ماه برنامه‌های کاری خود را اعلام کند  در کلیه برنامه‌ها همه شهرستان‌ها در نظر گرفته شوند و ظرف 6 ماه مجمع استاني را برگزار نماید. وي به معترضین قول مساعد داد اگر تغییری در روند موجود این ورزش صورت نگیرد هر تصمیمی که مجمع بگیرد آن را عملی سازد.

پی‌گیری خبرنگاران ورزشی لرستان

بعداز پی‌گیریهای که داشتیم متوجه شدیم رییس هیات الیگودرز در جلسه انتخابات شرکت نکرده‌، شهرهای پلدختر‌، الشتر‌، نورآباد و چگنی نیز که کلاً دوچرخه‌سواری آن‌ها تعطیل بوده و رییس و سرپرستی نداشتند که در انتخابات شرکت کنند. اين موضوع نشان از  عدم فعالیت هیات دوچرخه‌سواری استان در 4 سال گذشته دارد. همچنین ظاهراً شهرستان کوهدشت نیز تنها يك دوچرخه‌سوار داشته که تمریناتش را در خرم‌آباد انجام می‌داده، بنابراین جای سوال است که وقتی نماینده‌ي 5 شهرستان استان در جلسه مهم وهیاتی انتخایات یک هیات حضور ندارند و به گفته‌ي کاندیداهای حاضر در جلسه‌، چینش اعضای مجمع به نفع شخص خاصی است و انتقادات زیادی نسبت به عملکرد وی وجود دارد، چه اصراری است که حتماً در این شرایط، مجمع هیاتی را برگزار کنیم؟

بهتر نبود مسوولان ورزش استان به جای این همه اصرار بر اجرای انتخابات هیات دوچرخه‌سواری حتی یک بار از هیات استان می‌خواستند که چرا در این 4 سال همه شهرستانها فعال نشدند و اکثر شهرهای ما چرا تعطیل بودند؟

 دوچرخه‌سواری  استاني یک میلیون و هشتصد هزار نفری به چه دلیلی در یک شهر خلاصه شده‌؟ چطور در حالی که می‌بایست مرکز استان زمینه‌ای برای رشد و پیشرفت سایر شهرستان‌ها باشد، در خصوص دوچرخه‌سواری در زمان تصدی رییس هیات قبلی کاملاً به انزوا کشیده شده؟ آيا تعمدي در كار بوده است؟ آیا مدیر ورزش و جوانان استان تابه حال از رییس هیات قبلی پرسیده که چرا لرستان فقط  باید 4 دوچرخه‌سوار ممتاز داشته باشد؟ آیا این همه انتقاد دلیلی بر عدم عملکرد صحیح هیات استان در 4 سال گذشته نیست؟!

با توجه به شرایط انتقادی و جای خالی نمایندگان بیش‌تر‌های استان در انتخابات این هیات، برگزار نکردن این انتخابات به مراتب بهتر از برگزار کردن آن بود!

 بهتر نبود صبر می‌کردیم و با حضور مسوولان همه شهرها و در فضایی بدون انتقاد و اعتراض مجمع دوچرخه‌سواری را برگزار می‌کردیم؟

قابل ذكر است مقر هیات دوچرخه‌سواری استان طي 4 سال گذشته در شهرستان بروجرد مستقر بود  و در این زمینه نیز  کاندیداها و برخی ورزشکاران انتقاداتی داشتند كه مثلاً چطور رئيس هيأت تا كنون سفري به كوهدشت يا پلدختر براي فعال كردن هيأت‌هاي دوچرخه‌سواري اين شهرها نداشته است؟

به هر حال، مجمع انتخابات هیات دوچرخه‌سواری استان كه 3 ساعت به طول انجامید، از بی‌سابقه‌ترین مجامعی بود که از نظر زمان و انتقاد كانديداها تا كنون برگزار شده بود.

 سید احمد موسوی| سرپرست روزنامه خبر ورزشی لرستان

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
رضا شاه کرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
0
0
دست شما درد نکنه جناب آقای موسوی که با روشن کردن افکار عمومی و انتشار واقعیات به مردماطلاع رسانی می کنید. خسته نباشید و خدا قوت.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده