كارشناسان حوزه‌های ورزش و سلامت، معتقدند كه بی توجهی به ورزش همگانی و عدم آگاهی عمومی از خطرات ناشی از كم تحركی به عاملی برای افزایش بیماریهای قلبی، عروقی و روانی در كشور تبدیل شده است.

کد خبر: ۱۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ورزش لرستان، كارشناسان حوزه‌های ورزش و سلامت، معتقدند كه بی توجهی به ورزش همگانی و عدم آگاهی عمومی از خطرات ناشی از كم تحركی به عاملی برای افزایش بیماریهای قلبی، عروقی و روانی در كشور تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری ورزش لرستان، علاوه بر آن كه نقش مهمی در جلوگیری از ناهنجاری‌ها دارد و می‌تواند این ناهنجاری‌ها را به هنجار تبدیل كند، در تأمین سلامت جامعه نیز عامل مهمی، قلمداد می‌شود.

ورزش گروهی و همگانی در لرستان از پيشينه چندين هزار ساله برخوردار است. بازي‌ها و ورزش‌هاي گروهی سنتي داراي كاركرد آموزشی-تربيتي بوده و امروزه نيز مي‌تواند به عامل موثري در فرآيند جامعه پذيري و دروني كردن هنجارهاي اجتماعي، كمك به انسجام و هم‌بستگي اجتماعي به‌شمار ‌آيد.

خلاصه این‌که، ورزش يکی از اموری است که در جهان به صورت جدی مطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهميت می‌باشد.

استان لرستان نیز همواره مهد دلیران و پهلوانان ورزشی بوده که در دوره‌های زمانی متفاوت در میادین ملی و بین المللی برای کشورمان افتخار آفرینی کرده‌اند.

در برهه‌های زمانی خاص که وضعیت ورزش کردن در کشور به این شکل نبود کمتر از امکانات و منابع مالی و حمایت اسپانسر خبری بود ورزش کاران لرستانی در بسیاری از میدان‌های ورزشی افتخار افرینی کرده‌اند.a

اما وضعیت فعلی ورزش به گونه‌ای دیگر رقم خورده است و حرف اول و آخر را پول و امکانات ورزشی می‌زند. در این شرایط بسیاری از استان‌های صنعتی کشور توانستند با حمایت کارخانجات، صنایع بزرگ و قول‌های اقتصادی شرایطی خوبی را در کشور برای خود به ارمغان بیاورند.

از سویی دیگری استان‌های کمتر توسعه یافته‌ای نظیر لرستان که از قافله توسعه جا مانده‌اند و نتواستند از حمایت‌های بخش خصوصی در ورزش استفاده کند. به طوری که هم اکنون از سرانه ورزشی کمتری نسبت به میانگین کشوری برخوردار هستند و ورزشکاران آن‌ها با مشکلات متعددی مواجه‌اند که از مهم ترین آن‌ها نبود حامی مالی است.

ورزش‌های همگانی اهمیت زیادی در بحث سلامت افراد جامعه دارند، نیز بخاطر کمبود امکانات، زیر ساخت‌های ورزشی و منابع مالی، هم اکنون با چالش‌های مواجه هستند.

پارک‌ها، و کوه‌های اطراف شهرها که می‌تواند به پایگاه اصلی ورزش‌های همگانی تبدیل شود به خاطر این‌که هیچ استانداردی در این زمینه ندارند و حتی از امکانات ناچیز بهداشتی نیز محروم هستند، خود به عاملی برای به خطر افتادن سلامت شهروندان تبدیل شده‌اند.

امکانات ورزشی که در طی چند سال گذشته در برخی پارک‌های استان نصب شده‌اند، نیز به خاطر این که برخی پوشش‌های مناسب را ندارند در فصول سرد به خاطر سردی هوا و در فصول گرم به دلیل داغ بودن آن‌ها قابل استفاده نیستند و هم اکنون نیز بسیاری از آن‌ها عمر مفید شان به اتمام رسیده و نیاز به تعمیر و تعویض دارند.

این مشکلات و شرایط موجود در حالی است که ورزش‌های همگانی علاوه بر سلامت شهروندان، نقش تعین کننده‌ای در قهرمان پروری دارند و موجب کاهش آسیب و خسارات جبران ناپذیر به سطح جامعه می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات همگانی کردن ورزش، خلاصه شدن این ورزش تنها در یک هیات است و سایر رشته‌های ورزشی که طبق قانون باید کمیته‌ای تحت عنوان همگانی را تشکیل دهند، عملاً فعالیت خاصی در این زمینه انجام نداده‌اند.

متاسفانه به دلیل این‌ استان لرستان در بحث سرانه فضاهای ورزشی در حد مطلوبی نیست و از استانداردهای این حوزه نیز دور است، در اندک فضاهای ورزشی که در استان قرار دارد، شاهدیم که استفاده بهینه و کاملی از آن‌ها نمی‌شود. به طوری که معمولاً صبح‌ها اغلب سالن‌های ورزشی تعطیل و یا فعالیت خاصی ندارند. این در حالی است که هم اکنون به خاطر سردی هوا بسیاری از مردم کمتر رغبت دارند از پارک‌ها استفاده کنند. باز کردن سالن‌های ورزشی در ابتدای روز می‌تواند در انجام ورزش‌های صبگاهی و رغبت شهروندان تاثیر فراوانی داشته باشد.

*میلاد فاضلی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده