ورزش با توجه به جذابيت‌ها و اثرگذاري‌اي كه در جامعه دارد يكي از مقوله‌هاي مهم و اصلي زندگي امروزه بشر شده است كه به‌همين دليل توجهات زيادي را به خود معطوف كرده و بسياري را مجاب به پيگيري اين حوزه مي‌كند‌.

کد خبر: ۱۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ورزش لرستان؛ با توجه به عصر حاضر كه عصر ارتباطات ناميده مي‌شود‌، قطعاً بخش اعظمي از اين اثرگذاري به لطف انعكاس اخبار و حواشي ورزش‌ توسط رسانه‌ها در جوامع بشري به‌عنوان يكي از بخش‌هاي علوم ارتباطات بوده است‌. 

همان‌گونه كه اشاره شد ورزش در زندگي روزمره ما از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است اما نمي‌توان اين جايگاه را بدون رسانه تصور كرد چرا كه اگر رسانه‌اي براي پوشش متن و حاشيه‌ي ورزش وجود نداشت‌، اين حوزه به حدي كه اكنون در جامعه فراگير شده‌، مطرح نمي‌شد. 

ورزش به‌عنوان يك پديده اجتماعي توانسته در بخش‌هاي ديگر جامعه هم تاثيرگذار باشد اما اين تاثيرگذاري حتما با كمك رسانه‌ها انجام شده و قطعا نمي‌توان ورزش را بدون رسانه تصور كرد‌. 

در ورزش ايران و بخش‌هاي زيادي از آن شاهد تعامل هر چه بيشتر اهالي ورزش با رسانه هستيم‌، اما متاسفانه در بعضي از بخش‌ها مسئولين امر هنوز نتوانسته‌اند يك ارتباط متعادل و خوب را با تمامي رسانه‌ها برقرار كنند و در بسياري از موارد يا اصلا ارتباط خوبي ندارند و يا اينكه ارتباط خود را محدود به رسانه‌هاي خاصي كرده‌اند‌.

اما اگر مسئولين ورزش در سطح كلان وزارت ورزش و جوانان و در سطوح پايين‌تر فدراسيون‌ها و ادارات كل ورزش و جوانان استان‌ها مي‌خواهند عملكرد آنها در بخش‌هاي مختلف بازتاب بيشتر و بهتري داشته باشد ناگريز به تعامل با رسانه‌ها هستند ولي نبايد از اين نكته غافل شد كه تعامل بايد با همه رسانه‌هاي فعال باشد نه اينكه با دخالت نظرات شخصي در مسائل كاري تنها چند رسانه همراه را به‌عنوان بازتاب‌دهنده رويدادها ديد و از بقيه فعالان و تلاشگران اين عرصه غافل شد‌.

قطعاً اگر در هر كدام از سطوح ورزش اين اشتباه رخ دهد‌، تنها مي‌توان ضرر آن را براي حوزه و مسئول مربوطه متصور بود چرا كه با بروز چنين اتفاقي نه تنها عملكردها به‌صورت وسيع اطلاع‌رساني نخواهد شد بلكه آن حوزه دچار اختلافاتي مي‌شود كه در نتيجه به ضرر مجموعه مذكور خواهد انجاميد.

 اگر اين خطا در مجموعه‌اي رخ دهد علاوه بر معايب اشاره شده موجب ايجاد حواشي و حرف و حديث‌هاي متفاوتي مي‌شود كه نه‌تنها به نقطه‌ي قوتي براي آن مجموعه بلكه به يكي از نقاط ضعف بزرگ آن تبديل خواهد شد‌. 

در هر نهادي بايد ارتباط خوب و دو طرفه‌اي با اهالي رسانه برقرار شود‌، زيرا اين رسانه‌ها هستند كه به‌عنوان بازتاب‌دهنده‌ي اقدامات صورت گرفته در جامعه نقش تاثيرگذاري در رضايت عمومي نسبت به آن نهاد را ايفا مي‌كنند‌.

متاسفانه امروزه شاهد اين ارتباط تنگاتنگ و موثر در بعضي از بخش‌هاي ورزش نيستيم كه همين امر موجب فاصله افتادن در ميان دو بخش مهم جامعه يعني ورزش و رسانه شده است‌. 

با‌توجه به تاثير ورزش در حوزه‌هاي مختلف زندگي بشر‌، اين نقصان نه تنها ورزش بلكه ديگر حوزه‌ها را نيز با مشكلاتي روبرو خواهد كرد چرا كه همان‌گونه در قبل اشاره شد ورزش به دليل تاثيرگذاري‌اش در بخش‌هاي مختلفي مانند‌، فرهنگ‌، اقتصاد و‌... در صورت نقص نه‌تنها خود بلكه اين بخش‌ها را نيز دچار مشكلاتي خواهد كرد‌. پس به‌عنوان يك رسانه كه در مقابل جامعه تكاليفي را بر عهده دارد از مسئولين ورزش مي‌خواهيم با بهبود ارتباط خود و كمك گرفتن از رسانه‌ها علاوه بر انعكاس بهينه عملكرد خود در راستاي توسعه و ترويج هر چه بيشتر ورزش نيز در جامعه برآيند و موجبات شور و نشاط در ميان آحاد مردم را فراهم سازند كه قطعاً اين حركت بسياري از ناهنجاري را از زندگي ما خواهد زدود و بر زيبايي‌هاي آن خواهد افزود. 

ورزش مخاطبان زيادي دارد كه هر كدام از آنها به صورت مداوم پيگير اين حوزه هستند و از اتفاقاتي كه درون آن رخ مي‌دهد تاثير‌پذيري خاصي دارند، پس چه بهتر كه همواره اين ارتباط بين ورزش و جامعه از طريق رسانه به صورت مداوم و مستمر برقرار باشد.

 *میلاد ربیع زاده 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده