سرانه فضای ورزشی لرستان معلوم نیست و با اینکه پروژه ورزشی زیادی در استان افتتاح نمی‎شود اما بین اعداد مختلف در نوسان است.

کد خبر: ۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۲

به گزارش پایگاه خبریٰ، تحلیلی ورزش لرستان، در چند سال گذشته همواره این پرسش از مدیرهای ورزش استان وجود داشته که سرانه فضای ورزشی به ازای هر نفر چند سانتی‎متر مربع است که هر بار آمار جدید و با اختلاف چند متر بالا و پایین می‎شود!

جمعیت لرستان بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر است و برای افزایش یا کاهش سرانه! که مدیران هر بار آمار جدیدی ارایه می‎دهند باید اتفاقات زیادی رخ دهد.

با این حال رضا محمدی‎اصل مدیرکل پیشین ورزش و جوانان لرستان اوایل مهرماه سال‎جاری در مراسم تودیع‎اش گفت: «سرانه فضای ورزشی در لرستان بین 52 و 53 سانتی‎متر مربع است و این در حالیست که باید تا پایان برنامه چهارم توسعه به یک متر مربع می‎رسید.»

حالا علی‎یاور عزیزپور مدیرکل کنونی ورزش و جوانان لرستان این آمار را نادرست عنوان کرده و می‎گوید: «دوستان قبلاً اعلام کرده‎اند که سرانه فضای ورزشی 52 سانتی‎متر مربع است اما سرانه در استان 48 سانتی‎‎متر بوده و من مبنا را 49 سانتی‎متر گذاشته‎ام!»

او ادامه داد: «میانگین سرانه ورزشی در کشور 80 سانتی‎متر مربع است و هدف ما این است که سرانه فضای ورزشی به ازای هر نفر در استان را تا پایان سال آینده به 57 سانتی‎متر مربع افزایش دهیم!»

همچنین فرهاد نیکوخصال مدیرکل اسبق ورزش و جوانان لرستان نیز اسفند ماه سال 91 نیز به ایسنا گفته بود: «استان ما با استاندارد سرانه فضای ورزشی فاصله دارد، سال 89 که به این سمت منصوب شدم سرانه فضای ورزشی لرستان بیش از 46 سانتی‎متر بود که الان به بیش از 50 سانتی‎متر رسیده و امیدواریم در سال‎های آینده سرانه فضای ورزشی لرستان به استاندارد کشوری برسد.»

اما حالا و پس از حدود دو سال بازهم این سرانه به 50 سانتی‎متر مربع نرسیده و ظاهراً معیار خاصی نیز ندارد.

میرزا حسین سالاروند نیز که سال 87 مدیرکل تربیت‎بدنی لرستان شد و به مدت دو سال این سمت را به عهده‎ داشت، اظهار کرده بود: «سرانه ورزشی استان از 27 سانتی‎متر مربع در سال 86 به حدود 47 سانتی‎متر مربع در سال 89 افزایش یافته و اين در حالی بوده که سرانه فضاهای ورزشی لرستان در سال 85 بیش از 14 سانتي‎متر به ازای هر نفر بوده است!»

ااااین صحبت‎ها در حالی مطرح می‎شود که از چند سال گذشته تاکنون سرانه فضای ورزشی در استان بارها کم و زیاد شده و با آن‎که "متر" خاصی برای این کار نیست، برخی مدیرها آن را سلیقه‎ای و بدون حساب و کتاب بیان می‎کنند.

کمبود مکان‎های ورزشی بارها داد قشر ورزشی لرستان را درآورده و با این‎که چندین پروژه بزرگ ورزشی در این استان وجود دارد اما هنوز که هنوز است به بهره‎برداری نرسیده و برخی مکان‎های موجود ورزشی نیز تخریب و بلا استفاده مانده‎اند.

بهتر است مسئولان ورزشی لرستان، همه‎ی فضاهای ورزشی و مساحت آن‎ها را ارایه دهند تا با یک جمع و تفریق ساده و با در نظر گرفتن جمعیت استان این فضا مشخص شود. راستی اگر شما مسئولیت ورزش لرستان را به عهده داشتید، سرانه فضای ورزشی را چند سانتی‎متر مربع اعلام می‎کردید؟

گزارش از مهران مریدی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین
انتقادات و پیشنهادات
نتایج زنده